Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... despre concesiune
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

despre concesiune

Bună ziua! Imi puteţi spune dacă se poate concesiona direct un teren proprietate privată a unei unităţi adm terit , unei persoane fizice care are pe acesta o construcţie proprietatea sa? care ar fi temeiul legal sau care ar fi procedura . Vă mulţumesc !
buna ziua,

Legea 50/1991 : "Art. 13 - (1) Terenurile aparţinând domeniului privat al statului sau al unităţilor administrativ-teritoriale, destinate construirii, pot fi vândute, concesionate ori închiriate prin licitaţie publică, potrivit legii, în condiţiile respectării prevederilor documentaţiilor de urbanism şi de amenajare a teritoriului, aprobate potrivit legii, în vederea realizării de către titular a construcţiei.

(2) Terenurile aparţinând domeniului public al statului sau al unităţilor administrativ-teritoriale se pot concesiona numai în vederea realizării de construcţii sau de obiective de uz şi/sau de interes public, cu respectarea documentaţiilor de urbanism aprobate potrivit legii.

(3) Concesionarea se face pe bază de oferte prezentate de către solicitanţi, cu respectarea prevederilor legale, urmărindu-se valorificarea superioară a potenţialului terenului.