Forum Discuţii juridice Executare silită Investire cu formula executorie
Discuție deschisă în Executare silită

Investire cu formula executorie

Nelamurire: Am 2 hotarari: 1 fond=castig debit+penalitati; 2 recurs=modifica fond (pierd penalitati) si "mentine celelalte dispozitii din fond" (fara sa le reia).
Intrebare-care dintre ele se investeste?
Multumesc anticipat

k17, utilizator
Buna ziua
Recursul este irevocabil. Deci, ati pierdut penalitatile, in rest au fost mentinute celelalte dispozitii ale sentintei de fond. Nu trebuiesc reluate, deoarece investirea se face la institutia unde s-a judecat fondul. Daca v-ati judecat pe fond la judecatorie, atunci acolo veti investi. Trebuiesc depuse ambele hotarari legalizate. Daca nu sunteti multumit cu solutia recursului depuneti contestatie in anulare. Dar trebuie sa aveti argumente solide, altfel sunt minime sansele de a schimba ceva.
Succes.
Multumesc pentru raspuns. Intrebarea era: pe care dintre cele 2 hotarari se aplica investirea?
k17, utilizator
1+1=2 iar 1 fara 1 nu se poate.
:) Ambele hotarari vor forma obiectul unei eventuale executari.Nu se poate una fara cealalta.Hotararile "fac corp comun".
Daca va ganditi ca puteti investi cu formula executorie prima hotarare...fara cea de-a doua...va trebui sa intelegeti ca "nu se poate".