Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua,audierea martorilor in instanta de judecata ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua,audierea martorilor in instanta de judecata se realizeaza ...

Buna ziua,audierea martorilor in instanta de judecata se realizeaza in prezenta Judecatorului?
Sigur ca da. Intrebarea dumneavoastra nu este foarte clara, insa daca o persoana a fost citata in fata instantei de judecata in vederea audiereii/ascultarii, ascultarea aceasta se realizeaza, evident, de catre judecator.

In cazul in care va referiti la un dosar penal, in faza de urmarire penala, cand dosarul se afla inca la Parchet, citarea in vederea audierii, se face de regula la parchet si se realizeaza de catre procurorul de caz.
Multumesc!

Alina-Andreea Plugaru a scris:

Sigur ca da. Intrebarea dumneavoastra nu este foarte clara, insa daca o persoana a fost citata in fata instantei de judecata in vederea audiereii/ascultarii, ascultarea aceasta se realizeaza, evident, de catre judecator.

In cazul in care va referiti la un dosar penal, in faza de urmarire penala, cand dosarul se afla inca la Parchet, citarea in vederea audierii, se face de regula la parchet si se realizeaza de catre procurorul de caz.