avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ce parere aveti este legal????????
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ce parere aveti este legal????????

Am urmatoarea situatie:
Clientul vrea sa-mi dea un CEC in alb(stampilat,semnat...)garantie,iar ptr. marfa care o distribui se acopera cu BO.
In cazul in care se refuza un BO am dreptul sa-l introduc in banca(se face o intelegere scrisa intre mine si el ptr. acest lucru.
va rog sa-mi spuneti daca ce fac are temei legal.
Cel mai recent răspuns: dyas , utilizator 08:18, 15 Decembrie 2006
Ca fost tepar eu zic ca trebuie sa urmaresti cateva aspecte inainte sa dai marfa.
1-verifica cand a fost facuta ultima inregistrare la registrul comertului
2-intreaba prin operatorul tau de cont daca firma repectiva a facut plati prin banca
3-verifica ce bunuri are firma in acte (cladiri ,terenuri,masini)
4-suna cativa parteneri care sant in aceiasi bransa si intreabai ce stiu de firma respectiva (daca nu cunosti pe nimeni i-ai din pagini aurii si crede-ma ca nu te va refuza nimeni)
5-daca suma este mare deplaseazate la sediul firmei sau la adresa si intreaba cere informatii la vecini.(cine e patronul de cat timp il cunosc cu ce s-a ocupat)
Daca faci toate astea si informatiile nu sant satisfacatoare cere o fila cec avalizata de banca cu suma respectiva la scadenta fixa.
Ar mai fi cate ceva de adaugat dar totusi chiar daca nu elimini complet riscul macar pleci cu sanse bune :)))

PS . . .CECUL BARAT NU REPREZINTA O MODALITATE DE PLATA LA TERMEN (la data emiteri exista obligatia de avea suma in cont)
Ultima modificare: Vineri, 15 Decembrie 2006
dyas, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legal???????? OANA GORAN OANA GORAN Am urmatoarea situatie: Clientul vrea sa-mi dea un CEC in alb(stampilat,semnat...)garantie,iar ptr. marfa care o distribui se acopera cu BO. In cazul in care ... (vezi toată discuția)
Cec in alb suciu_diana suciu_diana Se poate emite un CEC in alb daca nu exista disponibil in banca?...avand in vedere ca nu este o suma specificata pe instrument. (vezi toată discuția)
Ce parere aveti este legal???????? OANA GORAN OANA GORAN Am urmatoarea situatie: Clientul vrea sa-mi dea un CEC in alb(stampilat,semnat...)garantie,iar ptr. marfa care o distribui se acopera cu BO. In cazul in care ... (vezi toată discuția)