Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de retentie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de retentie

Societatea de contabilitate colaboratoare, careia nu i-au fost achitate facturile, ar avea un drept de retentie asupra actelor intocmite de ea? (balante si bilant?)
Multumesc
Nabuco, utilizator
Nu, doar un drept de creanta privind valoarea facturilor.
nu, actele apartin societatii; se poate face o actiune pentru recuperarea creantei; daca exista contract se poate merge ordonanta de plata sau somatie.
desigur ca sunt ale societatii. ma refer la actele primare. bilantul este insa intocmit de contabil.
dupa bilant puteti sa luati copie de la ORC..daca va trebuie si nu-l puteti obtine altfel.
Important este de vazut ce prevede in contractul incheiat intre societate si firma de contabilitate in situatiile in care aceasta din urma nu este remunerata...
Nu, nu are niciun drept de a retine actele contabile , balanta si bilantul .