avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 922 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... falimentul si garantia mobiliara
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

falimentul si garantia mobiliara

cum trebuie procedat in cazul in urmatoarea speta
debitorul este declarat in faliment
creditorul are facturi emise si neincasate de 70.000 Euro , pentru care a obtinut si o somatie de plata ( inaintea sentintei de declarare faliment )
in plus are retinute in garantie bunuri ale debitorului , garantie pentru ultima factura proforma
lichidatorul cere livrarea bunurilor ( retinute in garantie ) pentru a fi vandute si ulterior creditorul va primi plata in cadrul procedurii falimentului

este obligat sa livreze ?
cu ce garantie mai ramane ? nimic ....
ce se paote face
Cel mai recent răspuns: ENGFULL , utilizator 10:37, 2 Noiembrie 2009
Avand o creanta garantata , in urma valorificarii garantiei de catre lichidator vi se va achita creanta cu prioritate.
asta insemna ca trebuie sa livrez......
nu ma pot opune in nici un fel ?
nu pot sa le cer sa-mi achite mai intai titlul executoriu ( somatia de plata ) si apoi sa le livrez marfa ?
Comisionul lichidatorului intra in categoria platilor mentionate la art. 123 pct. 1 din legea insolventei , adica mai intai se plateste comisionul lichidatorului si apoi se distribuie sume pentru acoperirea altor creante.
Chiar daca dumneavoastra aveti o creanta garantata , lichidatorul isi va lua banii mai inaintea dumneavoastra , plus ca poate sa vanda bunurile la " pretul pe care-l poate obtine " .
Eu cred ca dumneavoastra puteti sa mai taraganati lucrurile astfel incat sa intarziati restituirea bunurilor debitorului .
Eu cred ca trebuie sa gasiti si dumneavoastra o metoda sa faceti ca bunurile sa se transforme .
Ultima modificare: Luni, 26 Octombrie 2009
Costinel Burca, Contabil
ENGFULL a scris:

asta insemna ca trebuie sa livrez..... nu ma pot opune in nici un fel ?
nu pot sa le cer sa-mi achite mai intai titlul executoriu ( somatia de plata ) si apoi sa le livrez marfa ?

Buna dimineata
Poate colegii juristi pot opina daca exista sau nu un drept de "retentie" asupra bunurilor ce constituie garantia achitarii creantei Dvs.care, daca hotararea in "somatie de plata" este definitiva, este astfel o creanta certa, lichida, exigibila si garantata, cu rangul stabilit de Art. 121 alin.(1), pct. 2, Art. 121 alin.(2) si alin.(3) si Art. 123, alin.(7).
In alta ordine de idei, faceti vorbire de o "factura pro-forma".
Ati emis si factura fiscala ? Creanta este inscrisa in contabilitatea Dvs. ?
Cu stima,
Ultima modificare: Luni, 26 Octombrie 2009
legalmgm, utilizator
legatura cu un avocat

Alte discuții în legătură

Falimentul si garantia ENGFULL ENGFULL firma debitoare este in faliment declarat - sediul -italia in urma inscrierii pe lista de creditori , tribunalul din italia ne-a admis cererea pentru ... (vezi toată discuția)
Dreptul de retentie ENGFULL ENGFULL in cazul in care beneficiarul nu achita facturile restante , conform contractului , am dreptul sa retin bunurile pana la achitarea integrala dar daca ... (vezi toată discuția)
Legea insolventei dorupuia dorupuia Am si eu o intrebare: O firma mi-a cerut falimentul in cursul anului 2009,in prima faza s-a dispus inceperea procedurii de insolvent,am facut apel la curtea ... (vezi toată discuția)