Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... falimentul si garantia mobiliara
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

falimentul si garantia mobiliara

cum trebuie procedat in cazul in urmatoarea speta
debitorul este declarat in faliment
creditorul are facturi emise si neincasate de 70.000 Euro , pentru care a obtinut si o somatie de plata ( inaintea sentintei de declarare faliment )
in plus are retinute in garantie bunuri ale debitorului , garantie pentru ultima factura proforma
lichidatorul cere livrarea bunurilor ( retinute in garantie ) pentru a fi vandute si ulterior creditorul va primi plata in cadrul procedurii falimentului

este obligat sa livreze ?
cu ce garantie mai ramane ? nimic ....
ce se paote face
ENGFULL a scris:
in consecinta , credeti ca pot refuza livrarea , cel putin pana vor achita somatia de plata ? sunt obligata sa livrez ?

Stimata Dna.@engfull,
Eu am emis o opinie personala (avizata, zic eu, in baza cunostintelor mele profesionale).
Nefiind altfel implicat in speta Dvs. nu pot depasi acest cadru deontologic.
Decizia, luata si (deci nu numai) in baza informatiilor obtinute de pe acest forum, este numai in sarcina si raspunderea Dvs. personala.
Cu stima,
va multumesc pentru raspuns si pentru argumentare
concluzia pe care o solicitam la sfarsit era in sensul clarificarii spetei "balbaite " de mine

va multumesc si va urez o zi buna
Adica domnul expert vrea sa spuna ca nu trebuie sa livrati marfa , deoarece in acest caz se poate stinge creanta pur si simplu , iar dumneata poti sa valorifici camasile , pentru ca firma va dat materialele dar nu va platit manopera , deci ompnsati datoria .
Eu nu pot sa scriu , dar puteti intelege ca dumneavoastra trebuie sa vindeti camasile si daca mai aveti bani de luat ii luati de la lichidator , nu sa-l lasati pe lichidator sa va dea el ce crede de cuvinta , asta dupa ce isi opreste comision , pentru ca lichidatorul are interes sa fie cat mai mare comisionul .
Incercati sa faceti aplicarea art. 87 din legea insolventei.
pentru ca am sefi ....
revin cu o intrebare ce mi-a fost pusa de catre sefi...
ce se intampla daca nu declar sub nici o forma materialele ( camasile ) ?
sau ce s-ar fi intamplat daca le-as fi vandut ?
ce sanctiune poate interveni ?
compensatia in acest caz va fi facuta la valoarea pe care o au ei inregistrata ( valoarea tesaturii ) si nu la valoarea pe care am obtinut-o eu din vanzare ?
ma pot verifica in vreun fel sa vada cat am obtinut eu din vanzare ?

( in fapt eu chiar am vandut o parte din camasi )
pot trece la verificarea mea sa vada daca am sau nu produsele lor , in contabilitate , in depozit ?
ENGFULL, utilizator