Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum sa fac?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum sa fac?

am o hotarare judecatoreasca pe comercial. Am depus la judecatorie cerere de investire cu formula executorie. Instanta zice ca cele pe comercial nu mai trebuie investite. Chestia e ca nu mai am nici hotararea in original de la judecatorie.
1.Pot merge cu o copie de pe sentinta direct la executor sau trebuie intai legalizata.

2. Daca poate sa-mi spuna cineva cum procedez la executor.

Vesnic recunoscator va raman!!
depinde de executor...de regula se cere hotararea sau copie legalizata la judecatorie.
la executor se face o cerere prin care soliciti investirea, se anexeaza hot.judec si se plateste o taxa, pe care ti-o calculeaza executorul.
foarte important, in urma solicitarii care va fi inregistrata la excutor, deci o faci in 2 exemplare, unul la tine cu numar de inregistrae, unul la dosarul de executare, se incheie un contract intre tine si executor in care se prevede si onorariul.
multumesc de raspuns.

Executorul nu isi opreste onorariul din ce executa? Adica de la debitor?
~ Conținut șters la cerere ~
Vezi ca am raspuns pe mp.
La executor se merge cu o copie legalizata de pe hotararea irevocabila a instantei. Acolo iti va spune acesta ce este de platit...taxe , onorarii etc. Chiar daca l-a inceput vei plati tu aceste taxe, poti sa le recuperezi de la debitor.