Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contract de munca pentru cetatean turc in romania
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contract de munca pentru cetatean turc in romania

Buna ziua.
Am urmatoarea situatie: in luna noiembrie 2009 am inregistrat la ITM Constanta un contract de munca pt un cetatean turc care urma sa inceapa activitatea la data de 1 decembrie. CM a fost inregistrat in baza autorizatiei de munca emise de autoritatile din constanta. Impreuna cu autorizatia de munca si CM cetateanul tb sa se prezinte la consulatul Romaniei din Turci pt a obtine viza si pt a veni in Romania, sa inceapa munca si sa depuna actele pt permis de sedere permanenta in Romania.Au trecut 30 de zile de la data eliberarii autorizatiei de munca si pt ca nu s-a prezentat in termen nu a mai putut obtine viza.S-a scos o alta autorizatie de munca si cu aceasta a obtinut viza de venire in Romania in data de 18 ianuarie.
Intrucat nu a fost in Romania din lipsa vizei si nu s-a prezentat la munca nu am bagat-o statul de salarii.Nu cred ca am procedat corect intrucat ea are contractul cu data inceperii activitatii 1 decembrie 2009.Cred ca ar tb sa fac un stat rectificativ, dar totusi ei nu ii pot da salariu intrucat nu a fost la munca.Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?
Se poate trece in CFS ... pe acele luni