Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Cat este valabila declaratia prin care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Cat este valabila declaratia prin care tatal isi da ...

Buna ziua. Cat este valabila declaratia prin care tatal isi da acordul pentru minor la comisia de handicap?
Depinde cat de corect si precis este, cum se cheama actul etc.
Despre ce declarație anume este vorba`?
Ce acord să-și dea tatăl la comisie, că doar nu face parte din comisia de handicap la DGASPC`?!
Reveniți cu detalii explicite.
Dapix, utilizator
Dapix, pentru ca acea comisie sa evalueze copilul pentru incadrare fie in grad de handicap, fie ca fiind cu nevoi speciale de invatare, DGASPC cere acordul ambilor parinti. Si nu asa, scris. E de noaptea mintii cum o autoritate publica ce are ca scop protejarea copiilor cere acordul parintilor pentru ca acel copil sa beneficieze de educatie potrivita nevoilor sale.
Dar asa este.
In esenta ar trebui ca o astfel de auroritate sa considere ca este in interesul copiilor si societatii si sa evalueze copiii care prezinta dificultati scolare pentru a putea face planuri de recuperare a lor. Dar nu face, nu are personal, cel pe care il are nu e pregatit etc.
Liliana Gradinaru, Avocat