avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Cat este valabila declaratia prin care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Cat este valabila declaratia prin care tatal isi da ...

Buna ziua. Cat este valabila declaratia prin care tatal isi da acordul pentru minor la comisia de handicap?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:12, 23 Mai 2024
Depinde cat de corect si precis este, cum se cheama actul etc.
Despre ce declarație anume este vorba`?
Ce acord să-și dea tatăl la comisie, că doar nu face parte din comisia de handicap la DGASPC`?!
Reveniți cu detalii explicite.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Mai 2024
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dapix, pentru ca acea comisie sa evalueze copilul pentru incadrare fie in grad de handicap, fie ca fiind cu nevoi speciale de invatare, DGASPC cere acordul ambilor parinti. Si nu asa, scris. E de noaptea mintii cum o autoritate publica ce are ca scop protejarea copiilor cere acordul parintilor pentru ca acel copil sa beneficieze de educatie potrivita nevoilor sale.
Dar asa este.
In esenta ar trebui ca o astfel de auroritate sa considere ca este in interesul copiilor si societatii si sa evalueze copiii care prezinta dificultati scolare pentru a putea face planuri de recuperare a lor. Dar nu face, nu are personal, cel pe care il are nu e pregatit etc.
Ultima modificare: Joi, 23 Mai 2024
Liliana Gradinaru, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am o sora care are 3 copii necasatorita cu tatal copiilor ... Cameliadiac Cameliadiac Am o sora care are 3 copii necasatorita cu tatal copiilor-copii sunt pe numele tatalui de familie-o duc foarte rau financiar,nu au conditi de educatie copii,nu ... (vezi toată discuția)
Bună! am 21 de ani și sunt o persoană cu grad de handicap ... Rebe23 Rebe23 Bună! Am 21 de ani și sunt o persoană cu grad de handicap grav. Aș dori să mă ajutați cu o nelămurire.. Am dreptul la asistent personal, și am ... (vezi toată discuția)
Copil sindromul down - ce drepturi banesti as putea obtine de la stat? Dragulescu_Mihai Dragulescu_Mihai Pentru un copil cu sindromul Down, ambii parinti fiind angajati cu contract de munca, se pot obtine drepturi banesti de la stat? Daca da, ce documentatie ... (vezi toată discuția)