Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, in Februarie 2023 am fost oprit de un ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, in Februarie 2023 am fost oprit de un echipaj de politie ...

Buna ziua,
in Februarie 2023 am fost oprit de un echipaj de politie pentru verificarea documentelor si testarea cu aparatul drug test pentru prezenta substantelor psihoactive.
In urma testelor de saliva/urina am iesit pozitiv la benzodiazepine, urmand recoltarea de sange. Am asteptat 9 luni in speranta bugetarii din partea statului pentru analizele medicale dar intr-un final am decis sa achit personal suna ( 1800 lei). Rezultatele analizei de sange au fost negative dar pozitiv la THC in urina. Am fost acord sa achit din nou suma de 25 lei pentru expertiza medico legala, rezultatele fiind neconcludente. Dupa inca o luna de asteptarea mi s-au comunicat telefenic de catre politie, spunandu-mi-se ca rezultatele imi sunt favorabile.
Care sunt etapele urmatoare/unde ar trebui sa ma prezint pentru dosarul in durelare?
:) Nu am sarit peste pasajul respectiv, insa nu cred ca e un impediment pentru politie, mai ales ca atributul "sugestive" e suficient de subiectiv, asa incit doctorul poate fi convins sa scoata sugestivul din palarie. Eu am urmarit prezentarea video a utilitatii acestui articol pentru a "inlatura pericolul de pe sosele", de catre vloggerul politist. Nici o secunda nu s-a impiedicat de partea cu sugestivul.

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Nup. Sunteti departisor de adevar. In cazul 2 permisul se retine DACA si numai DACA în urma efectuării examinării medicale s-au constatat elemente clinice sugestive consecutive consumului recent de băuturi alcoolice sau de substanțe psihoactive"

latka, utilizator
latka a scris:
:) Nu am sarit peste pasajul respectiv, insa nu cred ca e un impediment pentru politie, mai ales ca atributul "sugestive" e suficient de subiectiv, asa incit doctorul poate fi convins sa scoata sugestivul din palarie. Eu am urmarit prezentarea video a utilitatii acestui articol pentru a "inlatura pericolul de pe sosele", de catre vloggerul politist. Nici o secunda nu s-a impiedicat de partea cu sugestivul.

Vloggerul politist impreuna cu medicul legist sunt pe o mana si scot "sugestivul" din palarie, adica falsifica analizele medicale. Si apoi ajung la fel ca eroii astia de la rutiera [ link extern ]