Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general O solutie contabila va rog!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

O solutie contabila va rog!

Buna,

Vreau sa-mi infiintez un s.r.l. sau o intreprindere individuala....astfel incat sa pot avea un serviciu (si eventual loc de munca si pt. altii) + sa-mi pot valorifica bunurile obtinute din productie proprie, cum ar fi: oua, lactate, legume, (obtinute in gospodaria proprie) + alte produse de la furnizori, astfel incat sa pot deschide un punct de lucru (magazin).

Intrebarea mea este, care este mai avantajos? (srl, ii)
Pentru produsele din gosp. proprie, imi trebuie ceva certificat de producator?

Va multumesc!
da va trebuie certificat de producator pentru produse, iar cel mai avantajos ar fi sa va faceti PFA si nu srl
e adevarat ca sistemul fiscal impovareaza din ce in ce mai mult societatile comerciale , dar pentru ceea ce vreti sa faceti dvs cred ca e cam greu cu pfa-ul ..ca si pfa nu veti putea angaja , ca si intreprindere individuala in schimb da