avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, as dori sa știu după cât se poate cere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, as dori sa știu după cât se poate cere o ordonanta ...

Bună ziua
as dori sa știu după cât timp se poate cere o ordonanta prezidențială pt ca fosta sotia cu care sunt în divort nu-mi arata fetita si nici nu-mi raspunde la telefon sa stiu dacă e bine.
Va multumesc
Ultima modificare: Luni, 27 Mai 2024
DanielC009, utilizator
Cel mai recent răspuns: c123456 , utilizator 07:24, 29 Mai 2024
Va multumesc
Nu știam despre aceste legi
Am o avocata pt divort am intrebat ce pot sa fac ca nu-mi raspunde sa vb cu fetita ca eu sunt plecat în Italia și ea este în România.
Fetita are 4 ani și avem o legătură foarte strânsă doar ca fosta sotie doreste sa o rupă aceasta legătură.
Totul a inceput de cand am zis ca sa-mi răspundă la telefon pana în ora 21 româniei ca ea ma sunat inapoi când avea chef o zi da o zi nu și când suna era ora 22:00 uneori 22:40.
Când am intrebat care e motivul de ce nu raspunde a zis textual va scriu "Toată ziua stau și ma scarpin".


Liliana Gradinaru a scris:

Eu i-as trimite o notificare privind instrainarea copilului de dv. si incalcarea drepturilor minorului, apoi as folosi-o si in ordonanta (daca mai e cazul) si in dosarul de fond.

DanielC009 a scris:
Totul a inceput de cand am zis ca sa-mi răspundă la telefon pana în ora 21 româniei ca ea ma sunat inapoi când avea chef....

Când am intrebat care e motivul de ce nu raspunde a zis textual va scriu "Toată ziua stau și ma scarpin".


In viata de familie privata nu exista "program" de vizita, ci legaturi personale.

Daca parintii nu locuiesc impreuna, parintele separat de copil are dreptul la legaturi personale cu acesta. Nu exista dreptul la "program" ... o incregatura, drepturi si libertati.

Daca exista neintelegeri intre parinti, instanta decide.

Instanta stabileste program cu copilul ca modalitate de pastrare a legaturilor personale.

Constientizati si diferentiati legaturile personale din timpul casatoriei si dupa separare.

Trebuie sa colaborati, sa aveti intelegere si flexibilitate in legaturile personale cu copilul. Altfel, posibil sa ajungeti in situatia de a nu putea comunica cu copilul nici macar zece minute inafara programului stabilit de instanta.

Fiind sezonul alergiilor este posibil ca doamna sa se fi scarpinat toata ziua, nu poate fi exclus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program vizita minor sorin77 sorin77 buna ziua as avea o intrebare,care este programul de vizita maxim de vizitare al minorului pe care il pot cere in instanta?in fiecare sfarsit de saptamana,in ... (vezi toată discuția)
Bunicii paterni si programul de vizitare turcudaniela turcudaniela Buna ziua, Luna viitoare am primul termen in procesul de divort, fostul sot este plecat din tara si l-a imputernicit pe tatal lui sa il reprezinte....tatal ... (vezi toată discuția)
Autoritate parinteasca in comun Adrian37 Adrian37 Buna ziua as vrea sa stiu daca fosta mea sotie are dreptul sa plece de la domiciliu cu copilul pe o perioada nedeterminata , fara sa ma anunte. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)