Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cine are obligatia sa plateasca daunele rezultate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cine are obligatia sa plateasca daunele rezultate dintr-un proces ...

cine are obligatia sa plateasca daunele rezultate dintr-un proces civil intre asociatia de locatari si o persoana fizica a carui autoturism a fost avariat in urma caderilor de zapada de pe acoperisul blocului? obligatia rezultata in urma hoararii judecatoresti care obliga asociatia de propietari la plata acestei daune. e legal sa o plateasca fiacare locatar cu o parte din aceasta suma? multumesc!
Din pacate, este legal ca fiecare locatar sa plateasca cota-parte ce-i revine.....
Daca este o hotarare judecatoreasca, nu mai avem ce discuta, dar,
- din cate stiu, nu poti parca autoturismul oriunde si mai ales, foarte aproape de baza blocului - adica constient sau inconstient tre' sa te astepti ca se poate intampla ceva neplacut;
- cunosc destule cazuri in care cel pagubit (aflat in situatia initiatorului acestui topic), era asigurat iar asigurarile nu l-au despagubit, exact pe motivul aratat mai sus : masina nu era parcata in parcare, ci chiar la baza blocului si la o mica furtuna, vantul a "luat" un ghiveci cu flori si in cadere, i-a spart parbrizul... Alta data s-a spart un geam - cam cu aceleasi urmari !
- asadar, observati, depinde cum judeca instanta - cateodata da dreptate pagubitului, cateodata, nu ii da dreptate;