Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare de viata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare de viata

sotul meu a facut un credit la bcr in 2008.la acel contract de credit a facut si o asigurare de viata.sotul meu a decedat in noiemb 2009.la acel contract de credit nu sunt coplatitori.eu ca sotie am depus documentatia pt asigurare.sotul meu a decedat in urma unui cancer.si el nu a specificat ca are boala.sigurarea exclude anumite boli prin care si cancerul.as dori sa stiu daca asigurarea imi poate acoperi creditul.sunt 3 luni si nu am primit nici un raspuns de la asiguari.eu nu am venit si nu reusesc sa platesc rata la banca,ce se poate intampla?va multumesc.cu respect.
La momentul incheierii asigurarii, sotul dumneavoastra era bolnav?
Daca nu cunostea aceasta si nici in evidentele medicale nu apare,asiguratorul isi onoreaza obligatia de plata.

stia ca este bolnav.si am depus si fisa medicala.a fost depistat cu cancer in 2007 si el a facut imprumutul in 2008.acei bani au fost utili pt operatie la cluj.
Asiguratorul nu acorda suma asigurata in caz de deces in aceasta situatie.
Chiar daca nu sunteti coplatitor,preluati si datoriile sotului,ca mostenitor.
Imi pare rau ca acei bani nu l-au ajutat.