Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am cumparat un telefon unei domnisoare, Iphone 15 pro ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am cumparat un telefon unei domnisoare, Iphone 15 pro max cu ...

Am cumparat un telefon unei domnisoare, Iphone 15 pro max cu casti full, in valoare de 10.700 roni.
Eu am platit cu cadrul iar domnisoara s-a bagat repede si a dat datele ei cand s-a facut factura.
Sunt banii mei si factura este pe numele ei. Acel telefon ar fi trebui sa fie un cadou pentru ea, doar ca mi-am dat seama ca este o escroaca si ca m-a inselat.

As vrea sa ii iau telefonul. Efectiv sa il iau din mana si sa nu il mai dau pt ca eu am platit, cu cardul meu cu banii mei.

Poate sa depuna plangere la politie in acest caz?

Intreb pentru ca tocmai m-a sunat si mi-a spus ca bunica ei este la spital ca deoarece are cancer si mi-a mai cerut 5000 roni, se pare ca am dat de o domnisoara care pare sa fie educata cum sa traga bani cat mai multi de la mine.

Cum ar trebui sa procedez in acest fel? Astazi mi-a spus ca o sa vina pe la mine in seara asta sa doarma si daca pot sa ii dau acei bani. Eu i-am facut jocul si o astept inseara asta sa vad cum mai icnearca sa ma minta.

Cum ar trebui sa procedez? Am nevoie de raspunsuri rapide
Eu v-aș sugera să mergeți la magazinul de unde ați achiziționat telefonul și să solicitați corectarea facturii conform plății și extrasului de cont, cu datele dvs (faceți dovada plății către ei cu un extras de cont). Ulterior, fie depuneți plângere la poliție pentru furt (împotriva junei domnișoare), fie vă recuperați telefonul fără violență și aia e... Puțin offtopic... lasati-o să vină diseară, îi promiteți tot ce vrea și mâine dimineață dați vina pe sistemul informatic care nă vă lasă să faceți transferuri spre Revolut/card blocat nu puteți ridica cash de la bancomat... :))) Dvs rămâneți cu compania dânsei, iar zâna cu paguba. Succes!