avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna, am fost sancționat în trafic cu proces verbal ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna, am fost sancționat în trafic cu proces verbal cu amendă ...

Buna , am fost sancționat în trafic cu proces verbal cu amendă 10 puncte și reținere permis.
Întrebarea este: se poate anula PV -ul și automat anularea permisului având în vedere că în completarea CNP-ului pe proces lipsesc ultimele două cifre?
Cel mai recent răspuns: Existm , utilizator 20:53, 4 Iunie 2024
Din pacate pentru dvs. nu exista aceasta sansa, juridic chestiunea asta se numeste eroare materiala si instanta nu va anula PV.
Acum am observat greșeală și la numărul de buletin. Sunt 3 cifre gresite , pe lângă lipsa celor două cifre din CNP.
Deci cu ambele greșeli sunt șanse de anulare a procesului verbal ?
Ultima modificare: Duminică, 2 Iunie 2024
Existm, utilizator
V-am răspuns înainte. Puteți încerca, dar , sincer, nu cred ca instanța va anula PV.
Vă recomand să consultați un avocat și să încercați să solicitați anularea procesului-verbal. Lipsa CNP-ului este unul dintre elementele esențiale, a cărui absență poate atrage nulitatea absolută a procesului-verbal.
Indicația greșită a Codului Numeric Personal, precum și a oricăror alte mențiuni obligatorii stabilite de art. 17 din OG nr. 2/2001, ar trebui asimilată lipsei acestora, iar procesul-verbal sa fie nul. A raționa altfel, respectiv că doar lipsa totală a CNP-ului duce la nulitatea absolută, și nu și indicarea lui greșită, ar însemna că nu contează cum este completat procesul-verbal. Ar presupune că agentul constatator poate indica alte persoane, alte fapte săvârșite, alte date, deoarece, atâta timp cât este menționat ceva în procesul-verbal, acesta este legal încheiat. Evident, aceasta nu este interpretarea corectă a legii și nu a fost intenția legiuitorului

Iar in cazul nulității absolute, nu este necesar să se dovedească o vătămare, deoarece aceasta se prezumă a exista datorită caracterului obligatoriu al normelor încălcate și pentru că nu poate fi înlăturată decât prin anularea actului care o conține.

OG nr. 2/2001, art 17: Lipsa uneia dintre mențiunile privind numele și prenumele agentului constatator, numele și prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii și a sediului acesteia, a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată și din oficiu.

Existm a scris:

Buna , am fost sancționat în trafic cu proces verbal cu amendă 10 puncte și reținere permis.
Întrebarea este: se poate anula PV -ul și automat anularea permisului având în vedere că în completarea CNP-ului pe proces lipsesc ultimele două cifre?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu e chiar asa, în PV trebuie trecut numele și prenumele contravenientului, drept prim element de identificare. Un CNP cu greșeli nu înseamnă automat lipsă, instanța poate corela primul element de identificare cu CNP-ul, mai ales dacă sunt cifre corecte s-o cu alte date din PV. Mai exista si datele despe domiciliu. Adica instanta poate sa constate o eroare materială.

Și nu rezultă de nicăieri presupunerea ca agentul poate indica alte persoane , fapte, etc. deja e o exagerare. Lipsa CNP e pur și simplu ...lipsă și atât.

Multi fac greșeli de redactare, de ce ar fi polițistul excepție?

Instructor auto Mircea Crisan a scris:


A raționa altfel, respectiv că doar lipsa totală a CNP-ului duce la nulitatea absolută, și nu și indicarea lui greșită, ar însemna că nu contează cum este completat procesul-verbal. Ar presupune că agentul constatator poate indica alte persoane, alte fapte săvârșite, alte date, deoarece, atâta timp cât este menționat ceva în procesul-verbal, acesta este legal încheiat. Evident, aceasta nu este interpretarea corectă a legii și nu a fost intenția legiuitorului


OG nr. 2/2001, art 17: Lipsa uneia dintre mențiunile privind numele și prenumele agentului constatator, numele și prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii și a sediului acesteia, a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată și din oficiu.

Ultima modificare: Luni, 3 Iunie 2024
latka, utilizator

Alte discuții în legătură

Proces verbal cnp gresit richy richy Buna seara, Am primit o amenda pentru traversare neregulamentara ca si pieton dar dupa ce am recitit procesul verbal am observat ca CNP-ul este scris gresit ... (vezi toată discuția)
Pe pv de contravenție întocmit în 9 ianuarie scrie anul 2018 în loc de 2019. am vreo șansă de câștig în instanță cu motivul acesta? Iustin. Iftode Iustin. Iftode Bună ziua, în data de 9 ianuarie 2019 am fost oprit de către un echipaj al politiei rutiere Iași pentru ca am fost surprins cu pistolul radar cu viteza de ... (vezi toată discuția)
Anvelope uzate + noxe peste limita admisa antonyc antonyc Buna ziua. Ieri am fost oprit de politie impreuna cu cei de la RAR pentru o verificare de rutina ,dupa verificari am fost amendat pentru ca masina are 2 ... (vezi toată discuția)