Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Posibilitate reabilitare in cartea de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Posibilitate reabilitare in cartea de munca?

Cunosc un angajat care a fost concediat de doua ori de aceeasi societate cu incadrari diferite ale Codului Muncii.Ambele decizii de concediere au fost nelegale, angajatul a castigat in instanta ambele procese.Cartea lui de Munca arata cam asa:
-concediere art.65 alin.1
- anulare decizie concediere
- reintegrare
- despagubiri salariale
- concediere art.61a)
- anulare decizie de concediere
- reintegrare
- despagubiri salariale
- incetare CIM cu art.55 b
Pentru urmatorul angajator care vede asa ceva in CM a acestui angajat, ce sansa mai poate avea acest angajat sa mai lucreze undeva?
Exista posibilitatea de a avea o noua Carte de Munca fara sa mai scrie concedierile nelegale, reintegrarile, despagubirile, etc.
1. Exista multe carnete de munca cu modificari si nu s-a intamplat nimic rau pentru posesorii acestora.
2. In acest caz chiar ca nu are de ce sa-si faca probleme pentru ca nu scrie chiar nimic rau ci sunt inregistrate corecturi ale instantei de judecata care au anulat deciziile angajatorului.
3. Daca mai punem la socoteala si faptul ca legea prevede "disparitia" carnetelor de munca cu data de 01.01.2011 inseamna ca nu mai e cazul de alte demersuri.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
@dl.Valeriu - ne cam amana astia de la an la an cu scoaterea carnetelor de munca mult si bine....:D
Anul asta nu au timp de carnete pentru ca suntem in plina criza de bani :)) de unde resurse si pentru asta?!