Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezmembrare teren cu autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezmembrare teren cu autorizatie de constructie

Buna ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta cu urmatoarea problema. Din pacate peste tot pe unde am intrebat nu a stiut nimeni sa imi spuna ceva concret.
Doresc sa achizitionez un teren pentru a putea construi o casa.
Terenul pe care doresc sa il achizitionez are 340 metri patrati si face parte dintr-un teren mai mare de 1200 mp al unei doamne. Mentionez ca terenurile nu sunt dezmembrate inca. Am intrebat la primaria de care apartine daca se poate construi pe acest teren de 340 mp si mi s-a comunicat ca nu deoarece are latimea de 9m si ar trebui sa fie de minim 12m. Intrebarea mea este urmatoarea: imi poate obtine doamna cu terenul autorizatie de constructie pentru casa pe terenul nedezmembrat, iar dupa obtinerea autorizatiei sa dezmembreze terenul si sa imi vanda partea de 340 mp cu tot cu autorizatie? Ma afecteaza in vreun fel la receptia lucrarii si la intabulare? Deoarece autorizatia va fi luata pe terenul intreg si ulterior va ramane doar partea mai mica. Ma puteti ajuta cu un sfat?

Multumesc anticipat.
autorizatia este pentru un teren (in baza unei Carti Funciare). daca se dezmembreaza terenul, autorizatia nu mai este valabila