avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general fisa fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

fisa fiscala

sunt lucrator la o firma din iasi si doresc sa fac un credit la banca pentru achizitonarea unui autoturism si am nevoie de fisa fiscala, am luat legatura cu contabilul firmei si mi-a spus ca fisa fiscala o sa mi-o dea cand o va trimite la finante deci mi-a spus sa astept pana cel tarziu in luna lui mai, as vrea sa stiu daca el este totusi obligat sa imi elibereze fisa fiscala chiar inainte de acest termen (daca ar fi dragutz stiu ca ar putea dar cum nu este eu as putea totusi sai cer acest lucru?), pentru ca am nevoie de ea in perioada imediat urmatoare nu in lunile urmatoare, as putea totusi sa obtin aceasta fisa fiscala acum si nu in momentul in care contabilul va binevoi sa o depuna la finante?...va rog mult sa imi dati un raspuns la aceasta problema....va multumesc
Cel mai recent răspuns: cinevasuspect , utilizator 20:53, 6 Februarie 2010
angajatorul este obligat sa intocmeasca si sa depuna fisele fiscale pana la 28 februarie 2010. tot pana la acea data are obligatia sa transmita catre salariat un exemplar din fisele fiscale ...
corect ce spune @danadji, in baza :
124. Fişele fiscale se completează de angajatorul/plătitorul de venit şi se depun la organul fiscal la care angajatorul/plătitorul de venit este înregistrat în evidenţă fiscală. Angajatorul/plătitorul de venit este obligat să înmâneze angajatului, câte o copie pentru fiecare an, până în ultima zi a lunii februarie a anului curent pentru anul fiscal expirat.
norme cod fiscal
fisa fiscala se elibereaza dupa ce aceasta a fost depusa la organul fiscal, pe baza de centralizator si semnatura, termen maxim 28 februarie.
bancile stiu acest lucru dar forteaza nota, e bine sa va mai ginditi daca este absolut necesar sa faceti acest credit, cine stie poate gasiti alta solutie mai ales pe praful asta
mie mi sa spus ca termenul maixim este undeva la sfarsitul lunii mai, este bine de stiut ca este mai devreme, va multumesc mult pentru raspuns si pentru timpul acordat tuturor..... chiar imi este de mare ajutor....numai bine va doresc.
Ultima modificare: Joi, 4 Februarie 2010
cinevasuspect, utilizator
cinevasuspect a scris:

sunt lucrator la o firma din iasi si doresc sa fac un credit la banca pentru achizitonarea unui autoturism si am nevoie de fisa fiscala, am luat legatura cu contabilul firmei si mi-a spus ca fisa fiscala o sa mi-o dea cand o va trimite la finante deci mi-a spus sa astept pana cel tarziu in luna lui mai, as vrea sa stiu daca el este totusi obligat sa imi elibereze fisa fiscala chiar inainte de acest termen (daca ar fi dragutz stiu ca ar putea dar cum nu este eu as putea totusi sai cer acest lucru?), pentru ca am nevoie de ea in perioada imediat urmatoare nu in lunile urmatoare, as putea totusi sa obtin aceasta fisa fiscala acum si nu in momentul in care contabilul va binevoi sa o depuna la finante?...va rog mult sa imi dati un raspuns la aceasta problema....va multumesc


Spunetii dlui contabil sa citesca Normele Metodologice la Codul Fiscal actualizat 2010 si va vedea acolo la punctul 124 ca angajatorul este obligat sa predea salariatului fisa fiscala pe anul precedent pana la 28 feb anul curent, si ca acest lucru nu e conditionat de predarea fiselor la Administratia Financiara.
Succes!
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Februarie 2010
Oranina Dumitru, Contabil

Alte discuții în legătură

Fisa fiscala Alina S B Alina S B Pentru emiterea unui card de credit, am nevoie de fisa fiscala pe anul 2009. Fostul meu angajator a refuzat sa-mi dea o copie dupa fisa fiscala. In urma ... (vezi toată discuția)
Fisa fiscala asadar27 asadar27 Buna ziua, Lucrez de 2 ani jumatate la o firma si nu am primit in nici un an fisa fiscala. Spuneti-mi cui trebuie sa ma adresez pentru a primi aceste fise ... (vezi toată discuția)
Cum verific angajatorul daca a platit impozitele pentru mine wolfallo wolfallo Cu respect Vreau sa imi ridic cartea de munca dar contabila nu semneaza fisa fiscala pe anul 2009 Intrebare: Ce acte mi se elibereaza la incheierea ... (vezi toată discuția)