Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna! Va rog am si eu o intrebare. Mi-a fost ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna! Va rog am si eu o intrebare. Mi-a fost comunicata o hotarare ...

Buna! Va rog am si eu o intrebare. Mi-a fost comunicata o hotarare la domiciliul ales, dar postasul nu a gasit pe nimeni si a predat-o la primarie persoanei care se ocupa cu astfel de comunicari. Dupa 7 zile faptul ca nu a fost ridicata comunicarea, a fost trimisa inapoi la tribunal. Cum se calculeaza cele 30 de zile de a ataca hotararea: dupa implinirea celor 7 zile, sau de la data de cand a fost depusa la primarie.Multumesc!
Dacă destinatarul nu se prezintă în termenul de 7 zile (sau, după caz, de 3 zile) funcționarul primăriei este obligat ca, de îndată, să înainteze procesul-verbal (întocmit cu ocazia afișării înștiințării), precum și plicul care conține actul de
procedură supus comunicării [art. 163 alin. (11) C.proc.civ]. Instanței îi va fi remisă și dovada de înmânare, formular necompletat în condițiile în care partea nu s-a prezentat.

În situația în care partea nu se prezintă și nu există motive temeinice care să-i justifice comportamentul, data comunicării este aceea a împlinirii termenului de 7 zile (sau, după caz, de 3 zile), în conformitate cu art. 163 alin. (3)
lit. g C.proc.civ.