Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Am deschis recent o firmă
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Am deschis recent o firmă

Bună! Am deschis recent o firmă și s-au făcut multe plăți cu cash(achiziții) până să vindem ceva? Cum procedez cu registrul de casă?
george-neagu, moderator
Pentru început veți împrumuta cu firma dumneavoastra ca asociat și adiministrator (in baza unui contractcde imprumut) prin bani depuși în contul bancar al firmei (ca incasare aport asociat). Aici în cont se regăsesc și banii care reprezinta capitalul social al firmei.
Apoi scoateți banii din cont, ii treceți in registrul de casa și apoi începeți sa treceți tot inbregistru acele plăti facute conform documentelor justificative.
Ulterior, când fiți începe sa încasați venituri din activitatea firmei, depuneți banii in cobt și ii retrageți ca restituire aport asociat.

george-neagu a scris:

Pentru început veți împrumuta cu firma dumneavoastra ca asociat și adiministrator (in baza unui contractcde imprumut) prin bani depuși în contul bancar al firmei (ca incasare aport asociat). Aici în cont se regăsesc și banii care reprezinta capitalul social al firmei.
Apoi scoateți banii din cont, ii treceți in registrul de casa și apoi începeți sa treceți tot inbregistru acele plăti facute conform documentelor justificative.
Ulterior, când fiți începe sa încasați venituri din activitatea firmei, depuneți banii in cobt și ii retrageți ca restituire aport asociat.

Multumesc