avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Am deschis recent o firmă
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Am deschis recent o firmă

Bună! Am deschis recent o firmă și s-au făcut multe plăți cu cash(achiziții) până să vindem ceva? Cum procedez cu registrul de casă?
Ultima modificare: Duminică, 9 Iunie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Elena@07 , utilizator 01:15, 10 Iunie 2024
Pentru început veți împrumuta cu firma dumneavoastra ca asociat și adiministrator (in baza unui contractcde imprumut) prin bani depuși în contul bancar al firmei (ca incasare aport asociat). Aici în cont se regăsesc și banii care reprezinta capitalul social al firmei.
Apoi scoateți banii din cont, ii treceți in registrul de casa și apoi începeți sa treceți tot inbregistru acele plăti facute conform documentelor justificative.
Ulterior, când fiți începe sa încasați venituri din activitatea firmei, depuneți banii in cobt și ii retrageți ca restituire aport asociat.


george-neagu a scris:

Pentru început veți împrumuta cu firma dumneavoastra ca asociat și adiministrator (in baza unui contractcde imprumut) prin bani depuși în contul bancar al firmei (ca incasare aport asociat). Aici în cont se regăsesc și banii care reprezinta capitalul social al firmei.
Apoi scoateți banii din cont, ii treceți in registrul de casa și apoi începeți sa treceți tot inbregistru acele plăti facute conform documentelor justificative.
Ulterior, când fiți începe sa încasați venituri din activitatea firmei, depuneți banii in cobt și ii retrageți ca restituire aport asociat.

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce trebuie sa fac dupa infiintare srl comert online? ipop99 ipop99 Ce trebuie sa fac dupa infiintare SRL comert online? Astazi au iesit actele pentru SRL, firma nou infiintata sub CAEN 4791. Fiind la inceput de drum, am ... (vezi toată discuția)
Bani pentru firma Mihai GMV Mihai GMV Bună ziua. Dacă o să-mi deschid o societate, deschizând un cont la banca pentru firma, cum pot capitaliza societatea din aporturi personale? In sensul la ... (vezi toată discuția)
Restituire aport personal SimionChis SimionChis Buna ziua, am facut ceva plati prin transfer bancar catre cateva persoane fizice. Firma este un srl -prestari servicii - ( markering, turism , targuri si ... (vezi toată discuția)