Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plângere soluţii de neurmărire/netrimitere ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 ...

Plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 NCPP)
Am facut plangere împotriva soluţiei de clasare/renunţare la urmărirea penală ca urmare a prescrierea faptei si mi-a fost respinsa. Apoi, in temeiul art 340 NCPP am depus plângere, în termen de 20 de zile de la comunicare, la judecătorul de cameră preliminară iar acum este pe rol la Judecatorie cauza avand ca obiect "Plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 NCPP)". La primul termen, judecătorul de cameră preliminară a stabilit un nou termen pentru a fi citat intimatul- suspect in dosarul penal. Ce presupune acest lucru? De ce a apreciat judecătorul de cameră preliminară necesar ca sa fie citat intimatul in conditiile in care prescrierea faptei prin clasare s-a datorat duratei excesive a procesului conform hotararii Judecatorului de drepturi si libertati? Termenul de judecata initial al cauzei avand ca obiect Plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 NCPP), va fi modificat in urma hotararii Judecatorului de drepturi si libertati care a fixat solutionarea cauzei in 6 luni?
Marcel2017, utilizator
Petentul și intimatul trebuie citati indiferent indiferent de motivul pentru care s-a dispus clasarea (prescripție sau altceva) pentru ca asa este procedura. Judecătorul a stabilit un alt termen de judecata, atunci va fi procesul.