Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cineva lucreaza pe cont propriu in constructii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cineva lucreaza pe cont propriu in constructii

Buna ziua,
Ex: cineva lucreaza pe cont propriu in constructii.
1. Trebuie sa isi ia un contabil ca sa ii faca toate formalitatile legale, sau poate singur?
2. exista posibilitatea ca aceasta activitate sa fie scutita de impozite?
george-neagu, moderator
Buna ziua, in primul rand trebuie sa isi inregistreze activitatea intr-o forma de desfasurare a activitatii comerciale ceea ce implica infiintarea unui SRL. Ulterior in functie de dinamica activitatii, ar fi indicat sa apeleze la un contabil. Nu exista posibilitatea scutirii de impozite.