avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cineva lucreaza pe cont propriu in constructii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cineva lucreaza pe cont propriu in constructii

Buna ziua,
Ex: cineva lucreaza pe cont propriu in constructii.
1. Trebuie sa isi ia un contabil ca sa ii faca toate formalitatile legale, sau poate singur?
2. exista posibilitatea ca aceasta activitate sa fie scutita de impozite?
Ultima modificare: Luni, 17 Iunie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Madalina Pascu , Avocat 12:10, 17 Iunie 2024
Buna ziua, in primul rand trebuie sa isi inregistreze activitatea intr-o forma de desfasurare a activitatii comerciale ceea ce implica infiintarea unui SRL. Ulterior in functie de dinamica activitatii, ar fi indicat sa apeleze la un contabil. Nu exista posibilitatea scutirii de impozite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Denumire sc stanbogdan23 stanbogdan23 Hristos a inviat la toata lumea ! am si eu o intrebare: Este posibil sa infiintez o firma de constructi , o firma de amenajari interioare si o alta firma de ... (vezi toată discuția)
Infiintare club sportiv sau asociatie transtravel_as transtravel_as buna ziua , in contextul afirmatiei din ,, GHID INFORMATIV DE ÎNFIINŢARE A STRUCTURILOR SPORTIVE ,, conform careia ,,Cluburile sportive pot ... (vezi toată discuția)
Srl vs srl-d Omuletverde Omuletverde Va salut cu respect. Ajung la dumneavoastră cu o serie de întrebări. Stiu cat de bogat este internetul de postari cu informatii similare insa majoritatea ... (vezi toată discuția)