avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi pentru copilul meu!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi pentru copilul meu!

Bună ziua. Aș dori și eu o mică clarificare .
Soția mea, a mai fost căsătorită și are un copil din prima căsătorie (27 ani). Când am cunoscut-o copilul avea 16.
Soția și-a păstrat numele soțului după divorț (ca să fie la fel cu al copilului)
Tot soția la 1an după ce ne-am cunoscut a făcut credit ipotecar prin prima casă, în care scrie în contract divorțată și are numele fostului soț.
La 1 an după ce a luat casa, ne-am căsătorit legal. Am făcut și un copil împreună, are vârsta de 7 ani și jumătate. Deși este căsătorită cu mine, poartă numele meu, în contractul casei figurează divorțată și cu numele fostului soț.
Deși contul bancar de unde îi oprește rata și celelalte acte sunt tot cu numele meu.
Doar la contractul de apartament a rămas ca atunci când nu eram căsătoriți, și ea purta încă numele soțului.
Eu nu am nevoie de absolut nimic, doar copilul ce l-am făcut ulterior cu soția aș dori să știu dacă are vreun drept,
Vă mulțumesc din suflet pentru un eventual răspuns.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 16:36, 18 Iunie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
casa e bunul propriu al sotie, dvs aveti un drept de creanta pt ce se va plati pe durata casatoriei, daca decedeaza doamna, atat dvs cat si copilul o mosteniti.
Daca divorttai, v-am zis, aveti dreptul la o suma de bani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pastrarea numelui dupa divort copariu copariu buna seara pe 7.03.2012 am avut procesul de divort , divortul a fost inaintat de catre fosta mea sotie , in intampinarea care eu am facut-o am precizat clar ... (vezi toată discuția)
Pastrarea numelui dobandit prin casatorie annmaria annmaria Buna ziua. As dori sa stiu daca este posibila pastrarea numelui dobandit prin casatorie, dupa divort, chiar daca sotul nu este de-acord cu acest lucru. ... (vezi toată discuția)
Divort adi78 adi78 Buna ziua, am si eu o intrebare la voi toti. Care este procedeul unui divort cand unul dintre soti nu este deacord cu divortul desi locuiesc despartiti de mai ... (vezi toată discuția)