Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi pentru copilul meu!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi pentru copilul meu!

Bună ziua. Aș dori și eu o mică clarificare .
Soția mea, a mai fost căsătorită și are un copil din prima căsătorie (27 ani). Când am cunoscut-o copilul avea 16.
Soția și-a păstrat numele soțului după divorț (ca să fie la fel cu al copilului)
Tot soția la 1an după ce ne-am cunoscut a făcut credit ipotecar prin prima casă, în care scrie în contract divorțată și are numele fostului soț.
La 1 an după ce a luat casa, ne-am căsătorit legal. Am făcut și un copil împreună, are vârsta de 7 ani și jumătate. Deși este căsătorită cu mine, poartă numele meu, în contractul casei figurează divorțată și cu numele fostului soț.
Deși contul bancar de unde îi oprește rata și celelalte acte sunt tot cu numele meu.
Doar la contractul de apartament a rămas ca atunci când nu eram căsătoriți, și ea purta încă numele soțului.
Eu nu am nevoie de absolut nimic, doar copilul ce l-am făcut ulterior cu soția aș dori să știu dacă are vreun drept,
Vă mulțumesc din suflet pentru un eventual răspuns.
casa e bunul propriu al sotie, dvs aveti un drept de creanta pt ce se va plati pe durata casatoriei, daca decedeaza doamna, atat dvs cat si copilul o mosteniti.
Daca divorttai, v-am zis, aveti dreptul la o suma de bani