Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Am depus actele pentru un divort si sunt intr-o mare dilema, sotia plecase de acasa, a revenit si sunt pe cale sa o iert, as vea sa stiu cum este mai bine de procedat ? se mai poate renunta sau daca ma hotarasc sa merg mai departe cu divortul , se poate sa ma recasatoresc ? Ea zice ca orice s-ar intampla vrea sa revina la mine. Chiar nu stiu cum sa procedez #-o
BUNA ZIUA
am si eu o intrebare pe 25 martie trebuie sa ma prezint la prima infatisare ce se intampla daca daca sotul nu se prezinta sau daca vine si zice ca el nu este de acord cu divortul.
pot sa divortez chiar daca el o sa zica mereu ca nu semneaza? avem doi copii minori impreuna.
va multumesc
@secretara007,
Poate e mai bine ca sotul sa dea o declaratie in fatza notarului, cum ca e de acord cu cererea privind desfacerea casatoriei prin acord. Trebuie, totusi, sa imputerniciti pe cineva sa va reprezinte macar pentru depunerea cererii (nu stiu cat de admisibila ar putea fi daca e trimisa prin posta - practic, oricine ar putea face “glume proaste” ) - poate va sfatuieste un avocat in acest sens - pentru a depune cererea la instantza.
Daca sotul nu e de acord il chemati in judecata pentru desfacerea casatoriei (va fi citat) si va trebui sa dovediti ca sunteti despartiti in fapt de 4 ani (ceea ce nu e greu de dovedit). Casatoria se va desface…
In timpul procesului exista posibilitatea de a nu va prezenta, cerand instantei sa judece cauza si in lipsa dv.

@katalyna24,
Daca sotul nu se prezinta e probabil sa se amane cauza – dar nu obligatoriu, daca a fost citat.
Daca nu doreste sa divorteze procesul oricum merge inainte – daca sunt motive temeinice pentru desfacerea casatoriei.
Greul – sa zic asa – incepe cand va fi in discutie incredintarea minorilor pentru crestere si educare, stabilirea unui program de vizitare pentru parintele caruia nu ii vor fi incredintati, stabilire pensie alimentara si, nu in ultimul rand, discutiile despre partaj – daca este cazul.
trope_doi, utilizator