Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare cu probleme

Contact vanzare cumparare

Buna ziua
Pe legea 18/2991, s-a emis un Proces verbal de punere in posesie pe numele bunicii mele, pentru un teren de 6000 mp.

Pe baza acestui PV, s-a facut un antecontract cu promisiunea perfectarii actelor dupa emiterea Titlului de proprietate.
Bunica, a luat niste bani atunci.
Cumparatorul si-a construit casa pe acel teren.

Cand s-a emis TP, acesta nu mai figureaza doar pe numele bunicii, avand inscrisi mai multi mostenitori pentru aceeasi suprafata de 6000 mp ce figureaza in PV de punere in posesie.

Acum, cumparatorul vrea sa facem contract de vanzare-cumparare. Mi-a trimis si o notificare in acest sens, sa ma prezint la un notar.

Problema ar fi ca TP emis ulterior PV de punere in posesie nu are aceeasi mostenitori.

Cum se poate face contract de vanzare-cumparare in aceste conditii ?
Nu inteleg cum s-a emis PV de punere in posesie pe numele unui singur mostenitor, iar apoi TP pe numele mai multor mostenitori ?!

Ce trebuie facut in acest caz ?

Va multumesc !

Depinde daca titlul este emis corect, de ce s-a emis PV astfel, cat vrea cumparatorul sa cumpere, ce scrie in promisiune etc.
Liliana Gradinaru, Avocat
Titlul s-a emis corect.
Cumparatorul vrea tot terenul.
In promisiune scrie de tot terenul, doar ca vanzatorul dispune ca si cum tot terenul ar fi fost al lui.
Promisiunea, a fost facuta pe baza acelui proces verbal de punere in posesie.
Ce se stie, este ca la acea vreme tatal cumparatorului era consilier la primarie.

Liliana Gradinaru a scris:

Depinde daca titlul este emis corect, de ce s-a emis PV astfel, cat vrea cumparatorul sa cumpere, ce scrie in promisiune etc.

In aceste conditii nu se pote face contract de vanzare cumparare in formatul acceptat. Fie toti proprietarii trebuie sa fie de acord, fie bunica sa rascumpere partea celorlalti.
Oricare ar fi solutia, ea e de durata. O consiliere avocatiala e de dorit.
Multumesc !

adriandimitriu a scris:

In aceste conditii nu se pote face contract de vanzare cumparare in formatul acceptat. Fie toti proprietarii trebuie sa fie de acord, fie bunica sa rascumpere partea celorlalti.
Oricare ar fi solutia, ea e de durata. O consiliere avocatiala e de dorit.

NU stim pentru cine ati intrebat, depinde si de contract, mergeti cu el la un avocat.