avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajatorul ne mărește salariul cu 5% prin act ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajatorul ne mărește salariul cu 5% prin act adițional cu ...

Angajatorul ne mărește salariul cu 5% prin act adițional cu condiția să venim la munca la solicitare sâmbătă sau duminică semnat un angajament.
Dacă refuz mărirea de 5 % la salariu mă poate cerceta disciplinar.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:05, 23 Iunie 2024
Cercetarea disciplinara are loc numai in situatia in care savarsiti o abatere disciplinara.
Dacă refuz semnarea actului adițional cu mărirea ptr zile sâmbătă și duminică rămîne cu salariul care îl iau și pina acum.

Cornel Vasile a scris:

Cercetarea disciplinara are loc numai in situatia in care savarsiti o abatere disciplinara.

Da, veti ramane doar cu salariul respectiv.
Poate sa îmi ia declarație angajatorul sa fie acoperit in cazul unui control ITM ,și atunci sâmbătă și duminică nu merg sa muncesc refuzul actului adițional.

Cornel Vasile a scris:

Da, veti ramane doar cu salariul respectiv.

Declaratie pentru ce ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cercetare disciplinara prealabila ContSters82010 ContSters82010 Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Un angajat a sustras bunuri din magazinul unde lucra. Si-a recunoscut fapta dar prejudiciul este de 14.000 lei si a promis ... (vezi toată discuția)
Probleme locul de munca - amenintari concediere disciplinara etc terapie terapie Salut, am de ceva vreme probleme la locul de munca...mai exact directorul tot ameninta de ceva vreme ca ne da afara daca nu se imbunatatesc rapoartele samd ... (vezi toată discuția)
act aditional la contractul de munca reludd reludd Va consult intr-o problema legata de o discutie pe care am avut-o cu inspectorii de munca. La incheierea contractului individual de munca, dupa parcurgerea ... (vezi toată discuția)