Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Agentul de munca temporara, cod caen 7820, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Agentul de munca temporara, cod caen 7820, poate semna ...

Buna ziua! Agentul de munca temporara, cod caen 7820, poate semna contracte cu firme din strainatate, sau UE? Oamenii pot fi detasati sa munceasca in strainatate de agentul de munca temporara? Multumesc
Da. Directiva (UE) 2018/957 stabilește norme specifice pentru lucrătorii detașați prin agent de muncă temporară. Angajatorul (agentul de muncă temporară) trebuie să garanteze lucrătorilor detașați prin agent de muncă temporară condiții de muncă și de încadrare în muncă care se aplică în conformitate cu articolul 5 din Directiva 2008/104/CE privind munca prin agent de muncă temporară, adică, în principiu, cel puțin cele care s-ar aplica în cazul în care aceștia ar fi fost recrutați direct de întreprinderea utilizatoare respectivă pentru a ocupa același loc de muncă.

De asemenea, statele membre pot solicita ca, pe lângă dispozițiile articolului 5 din Directiva 2008/104/CE, lucrătorii detașați prin agent de muncă temporară să beneficieze de orice condiții de muncă și de încadrare în muncă mai favorabile care se aplică lucrătorilor prin agent de muncă temporară la nivel național.