Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Buna ziua! Parinti mei au cumparat apartamentul in care locuim de 28 de ani de la bunici cu uzufruct viager, la un an de la cumparare bunici au divortat si fiecare s-a mutat in alt oras. Bunicul meu a decedat in urma cu 5 ani si s-a incheiat dreptul lui de uzufruct viager. Anul acesta impreuna cu mama si fratele meu am hotarat sa vindem apartamentul, bunica mea nu a mai venit la imobil de 27 de ani, mai are vreun drept la uzufruct viager? Tin sa mentionez ca tatal meu a decedat acum 3 ani iar la succesiune eu mama si fratele am devenit co-propietari.
Brianna.0420, utilizator
Poate accepta cu bani sau fără. Dacă da declaratie ca renunta la drept și nu scrie de bani, aia e.