Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua . Am o sentință , cu ordin de protecție ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua . Am o sentință , cu ordin de protecție , la care ...

Bună ziua . Am o sentință , cu ordin de protecție , la care am făcut apel . Dosar 17346/212/2024 la judecătoria Constanța . Sunt interesat cum mă pot apăra și invoca faptul că pentru incidentul petrecut acum ( o palmă fetiței și una soției ) , pedeapsa este mult prea aspră , restricție un an de zile de a intra în locuința comună( soția deține și o altă locuință) plus distanța de 200m față de ea și fetiță . Dacă aș fi fost pedepsit pentru incidentul anterior ,petrecut anul trecut , recunosc cu mâna pe inimă că eu m-aș fi închis .(Violență doar fața de soție )Ținând cont de faptele și comportamentul actual , soția a premeditat
acest incident ce a avut loc anul acesta . Mulțumesc pentru un eventual ajutor ! Cu respect , vally_turcu .
P.S: toate probele sunt scrise în dosar
vally_turcu, utilizator
Nu e nici o pedeapsa. Ati fost evacuat din locuinta pentru un an si aveti interdicitie de a va apropia la mai putin de 200 de metri de sotie pentru aceeasi perioada. Avand in vedere ca ea a premeditat toata afacerea priviti-o ca pe o masura prin care procurorul care a inaintat cererea va protejeaza pe d-voastra de vicleniile ei. Cine stie ce smecherii mai avea de gand sa faca? Poate, numai asa, din rautate, urmarea chiar sa va provoace sa o ucideti ca sa rada apoi de d-voastra ca mergeti la inchisoare.
Dar este vorba și de fată , prin ceea ce ați scris îi mulțumesc domnului procuror pentru grija față de mine . Ideea mea este cum fac să reduc restricția față de copil ? Mulțumesc anticipat pentru un eventual răspuns !

Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Nu e nici o pedeapsa. Ati fost evacuat din locuinta pentru un an si aveti interdicitie de a va apropia la mai putin de 200 de metri de sotie pentru aceeasi perioada. Avand in vedere ca ea a premeditat toata afacerea priviti-o ca pe o masura prin care procurorul care a inaintat cererea va protejeaza pe d-voastra de vicleniile ei. Cine stie ce smecherii mai avea de gand sa faca? Poate, numai asa, din rautate, urmarea chiar sa va provoace sa o ucideti ca sa rada apoi de d-voastra ca mergeti la inchisoare.

Dacă aș fi fost pedepsit pentru incidentul anterior ,petrecut anul trecut

eu zic sa va aparati cu asta... ca vi se pare incorect sa va restrictioneze un an pt o palma cand anul trecut ati rupt-o cu bataia si nu ati patit nimic si o sa va dea restrictie pana se marita fata.

recunosc cu mâna pe inimă că eu m-aș fi închis .

hm... adica mancarica gratis si caldurica ?
NU.. inchis, cu unul in cusca sa va faca snitel, sa vedeti cum e.
gi-jane2, moderator
vally_turcu a scris:
Dar este vorba și de fată , prin ceea ce ați scris îi mulțumesc domnului procuror pentru grija față de mine . Ideea mea este cum fac să reduc restricția față de copil ? Mulțumesc anticipat pentru un eventual răspuns !
Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:
Nu e nici o pedeapsa. Ati fost evacuat din locuinta pentru un an si aveti interdicitie de a va apropia la mai putin de 200 de metri de sotie pentru aceeasi perioada. Avand in vedere ca ea a premeditat toata afacerea priviti-o ca pe o masura prin care procurorul care a inaintat cererea va protejeaza pe d-voastra de vicleniile ei. Cine stie ce smecherii mai avea de gand sa faca? Poate, numai asa, din rautate, urmarea chiar sa va provoace sa o ucideti ca sa rada apoi de d-voastra ca mergeti la inchisoare.

Nu ati scris ce varsta are fetita, insa copiii, indiferent de varsta, trebuie feriti de violenta, chiar si de violenta verbala, iar d-voastra se pare ca nu sunteti tocmai pregatit sa faceti marele pas de a renunta la farmecul unei vieti cu violenta in forma ei cea mai putin periculoasa, violenta fizica impotriva unei persoane care nu se poate apara. Nu e vorba daca ati lovit-o sau nu si pe fetita - sper ca n-ati facut-o, dar se zice ca speranta moare ultima - ci e vorba daca a asista la violenta. Daca a auzit si vazut acte de violenta sau a vazut chiar si numai urmarile violentei, s-ar putea sa fie traumatizata si sa o infricosati. Asadar, tocmai antagonismul acesta intre cerintele educationale elementare ale fetitei si meciurile de kick-box cu sotia au cauzat separarea si de fetita. Presupun ca de vreme ce vreti sa reduceti perioda in care nu va vedeti fiica, o iubiti. Mai presupun si ca regretati profund acum, insa daca regretul se refera la masurile de protectie luate impotriva d-voastra, nu la fapta, n-ati facut nici un pas inainte. De ce scriu ca nu progresati? Intrebare test: Fetitei d-voastra ii este mai bine in lipsa sau in prezenta violentei? Daca raspunsul d-voastra este cel evident, atunci de ce vreti sa reduceti timpul in care fetita d-voastra traieste mai bine? De vreme ce incercati sa reduceti perioada in care fetita d-voastra se poate bucura de o viata fara violenta trebuie sa va intrebati daca si cat o iubiti si mai ales daca ceea ce simtiti e chiar iubire sau sentimentul de pierdere. Pentru ca pierderea e asociata in general cu proprietatea, nu cu relatiile cu alti oameni. Incercati sa treceti peste egoism si ganditi-va ca pana nu va linistiti si nu invatati sa nu va mai loviti sotia, indiferent de situatie, fetitei d-voastra ii este mai bine fara d-voastra.
"pentru incidentul petrecut acum ( o palmă fetiței și una soției"
Din păcate, le-a împărțit egal câte o palma și puțin probabil sa reflecteze în timpul asta ca e de vina pt acest ordin, ci după trecerea acestui an sau cât va fi, probabil ca tot pe femeie va arunca vina.

Poate luati in calcul divortul daca nu va puteți calma sau sa faceti terapie.

gi-jane2, moderator