avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art.xvii alin 8 din kegea 296/2023 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art.xvii alin 8 din kegea 296/2023 .....unitatile/instituțiile ...

Art.xvii alin 8 din kegea 296/2023 .....unitatile/instituțiile administrativ teritoriale.......aici se încadrează biblioteca judeteana?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:43, 3 Iulie 2024
Biblioteca judeteana este o institutie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean
Știu, dar când în decizia de încetare a contractului de munca scrie conform art.xvii alin 8 din legea 296/2023 și vezi ca respectivul articol se ferera la unitatile/instituțiile administrativ teritoriale, re gândești dacă se incadreaza.
Intra sub incidenta acelui text de lege intrucat este coroborat cu alt articol.
Cu ce articol?
Ordonanta 63/2010?
Numărul posturilor de bibliotecar din bibliotecile județene este reglementat de legea 334/2002 art.74
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Iunie 2024
goplanet, utilizator
Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 63/2010 este act normativ care deroga de la acele prevederi.

Specialia generalibus derogant este un principiu juridic care implică faptul că norma specială e cea care derogă de la norma generală și că norma specială este de strictă interpretare la cazul respectiv.

Alte discuții în legătură

Buna ziua. o institutie publica cu personalitate juridica ( serviciul ... sppsv2008 sppsv2008 Buna ziua. O institutie publica cu personalitate juridica ( serviciul public de gestionare a cainilor fara stapan) finantata din bugetul local al unei ... (vezi toată discuția)
Exceptii numar maxim de posturi prevazut de o.u.g. nr. 63/2010 Darie Tudor Darie Tudor Salut! O.U.G. nr. 63/2010 nu ma lasa sa-mi petrec concediul, ca oamenii. Azi noapte am terminat organigrama & restul documentelor, pe care primarul trebuie ... (vezi toată discuția)
Oug nr. 63/2010 privind restructurarile la nivel local alexandru andra alexandru andra S-a publicat in MO nr.450/02.07.2010.. La institutie infiintata prin HCLSector... cum , cati ramanem..... Poate ordonatorul principal de credite sa propuna ... (vezi toată discuția)