Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art.xvii alin 8 din kegea 296/2023 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art.xvii alin 8 din kegea 296/2023 .....unitatile/instituțiile ...

Art.xvii alin 8 din kegea 296/2023 .....unitatile/instituțiile administrativ teritoriale.......aici se încadrează biblioteca judeteana?
Biblioteca judeteana este o institutie de cultură aflată în subordinea Consiliului Judeţean
Știu, dar când în decizia de încetare a contractului de munca scrie conform art.xvii alin 8 din legea 296/2023 și vezi ca respectivul articol se ferera la unitatile/instituțiile administrativ teritoriale, re gândești dacă se incadreaza.
Intra sub incidenta acelui text de lege intrucat este coroborat cu alt articol.
Cu ce articol?
Ordonanta 63/2010?
Numărul posturilor de bibliotecar din bibliotecile județene este reglementat de legea 334/2002 art.74
goplanet, utilizator
Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 63/2010 este act normativ care deroga de la acele prevederi.

Specialia generalibus derogant este un principiu juridic care implică faptul că norma specială e cea care derogă de la norma generală și că norma specială este de strictă interpretare la cazul respectiv.