Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa a II-a de muncă va fi luată în considerare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa a II-a de muncă va fi luată în considerare în calculul ...

grupa a II-a de muncă, va fi luată în considerare în calculul pensiilor.Astfel, ICCJ: „ Admite sesizarea formulată de Curtea de Apel Craiova – Secţia de litigii de muncă şi asigurări sociale, în dosarul nr. 2755/95/2022, privind pronunţarea unei hotărâri prealabile şi, în consecinţă, stabileşte că: În interpretarea dispoziţiilor art. 30 alin. (44) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice cu modificările şi completările ulterioare, asimilarea perioadei anterioare datei de 1 aprilie 2001, în care salariaţii au desfăşurat activităţi dintre cele prevăzute de art. 30 alin. (l) lit. i) din aceeaşi lege, în locurile de muncă încadrate în grupa a II-a de muncă, unui stagiu de cotizare în condiţii speciale de muncă, produce efecte şi sub aspectul majorării punctajelor lunare cu 50%, conform art. 100 lit. b) din Legea nr. 263/2010, iar nu doar cu privire la determinarea stagiului de cotizare, potrivit art. 56 alin. (1) lit. d) şi la reducerea vârstei de pensionare, potrivit art. 56 din Legea nr. 263/2010. Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 521 alin. (3) din Codul de procedură civilă”.

Art.30 alin 1 de studiat la ce se refera.
Ok, multumesc

Carp Mircea a scris:

Cereti sa vi se aplice aceste prevederi.
Daca primiti decizie de respingere,. o contestati in instata,fara nicio taxa.

Eu abia ce am depus dosarul, nu mi se aplica prevederile? Vad ca în kegea 263/2010 deja anexele 2 și 3 de la alin e art.30-locuri de munca condiții speciale.. nu găsesc anexa 2 și 3 pentru grupa II. Parca art.30 avea referire la grupa II, acum vad ca scrie grupa speciala.
goplanet, utilizator
La finalul legii 263/2010 gasiti toate anexele.
Trebuie publicată si în monitorul oficial?de când intră în vigoare.
Legea nr. 263 din 16 decembrie 2010 privind sistemul unitar de pensii public - cu toate anexele
[ link extern ]

Daca va referiti la Decizia ICCJ, după redactarea considerentelor şi semnarea deciziilor, acestea se vor publica în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Dezlegarea dată problemelor de drept este obligatorie de la data publicării deciziei în Monitorul Oficial al României, Partea I, iar pentru instanţa care a solicitat dezlegarea, de la data pronunţării deciziei.
Cornel Vasile, Consilier juridic