Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta vechime in munca Locuiesc in strainatate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta vechime in munca Locuiesc in strainatate dar in 1989 pana in 1991 (trei ani) am ...

Locuiesc in strainatate dar in 1989 pana in 1991(trei ani) am lucrat la o intreprindere de constructii in Romania.care sa desfiintat la un moment dat..Am in mana cartea de munca.Unde trebuie sa ma adresez sami dea adeverinta de vechine in munca?
Nu aveti nevoie de adeverinta.
Dovada ca ati lucrat in acea perioada o faceti prin cartea de munca.
Da.asa mi se pare corect si mie.Dar cartea e in limba romana si eu voi depune actele ptr.pensie in Grecia(am domiciliul stabil aici)..E nevoie doar de traducere?plus ca intreprinderea aia sa inchis si nu stiu unde sa merg sa gasesc arhiva preluata in 1991

Dapix a scris:

Nu aveti nevoie de adeverinta.
Dovada ca ati lucrat in acea perioada o faceti prin cartea de munca.

Mik.Dim, utilizator
Adresati-va Casei Nationale de Pensii Publice - Directia Relatii internationale pentru a va elibera formularul euroean E205 si E207 necesar dosarului de pensie in Grecia.

Carnetul de munca il puteti traduce in limba greaca la un specialist autorizat din domeniu
Cornel Vasile, Consilier juridic
De la directia internationala mi sa spus ca formularele acestea sint folosite doar intre institutii,si nu se dau in mina la oricine.
Mi sa spus ca ptr 3 ani de munca ,nu se merita sa platesc taxe scumpe ca sami pot lua adeverinta de vechime in munca .
Cautind pe net,am citit ca pina in 2010 carnetele de munca ar fi trebuit sa fi inscrise online,in sistem.
Dar,majoritatea cartilor de munca nu au fost scanate si introduse intr-o baza de date digitala.
Carta mea de munca a fost pastrata acasa la mama,si am gasito acum,dupa moartea ei
Deci nu a fost inregistrata,de asta nu mi gasesc numele la Arhiva,pe care au preluato in 1992 .
Ce pot sa fac acum?merg iar la arhiva nationala,sau la casa de pensii din orasul meu?(Poate gasesc alt lucrator cu chef de munca ,,sa caute si sa mi dea de capat
Eu insist sami gasesc anii de servici din 1989-1991,dar nu stiu cum.

Cornel Vasile a scris:

Adresati-va Casei Nationale de Pensii Publice - Directia Relatii internationale pentru a va elibera formularul euroean E205 si E207 necesar dosarului de pensie in Grecia.

Carnetul de munca il puteti traduce in limba greaca la un specialist autorizat din domeniu

Mik.Dim, utilizator
Ceea stiti pe net , nu este si adevarat ... carnetele de munca au fost scanate de Casele Teritoriale de Pensii , cred ca pana la sfarsitul anului 2014.

Un carnet de munca scanat are aceeasi valoare juridica ca si un carnet de munca nescanat.

Pana la 31.12.2010, carnetul de munca face dovada vechimii in munca .. doar in lipsa acestuia, dovada vechimii o faceti cu carnetul de munca.