Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Facturare servicii neprestate de preluare si transport ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Facturare servicii neprestate de preluare si transport ape meteorice

Buna ziua,
Locuiesc la curte, unde pe acea suprafata exista o casa inconjurata de suprafete verzi, pe care se afla gazon, gradina cu legume si o mica platforma de beton la intrarea in curte. Jgeburile de preluare apa pluviala de pe acoperis sunt orientate catre aceste spatii verzi, Societatea care presteaza servicii de apa+canal, factureaza servicii de preluare si transport apa meteorica. Le-am adus la cunostinta prin explicatii si fotografii precum si preluari imagini de pe google maps, in care facem dovada configuratiei terenului si ca nu suntem racordati la canalizare cu un sistem de preluare a apelor meteorice. Mai mult, daca ar exista posibilitatea scurgerii apei de pe platforma betonata in strada, nu are cum sa fie preluata de reteaua de canalizare, incat pe strada nu exista retea de preluare (geigere). La sesizare ni se raspunde cu enuntarea legislatiei in vigoare. Desi am insistat pe ideea ca legislatia se refera la apele preluate, iar noi tocmai asta scoatem in evidenta, ca nu se preiau aceste ape, factura urmatoare contine aceleasi servicii de preluare si transport ape meteorice. Ce as putea sa fac in acest sens? Daca ma voi adresa instantei, cum pot incadra aceasta fapta? Multumesc pentru atentie!
veselia1234, utilizator
Va puteti adresa ANRSC -ului prin anrsc@anrsc,ro
Si va lamuresc ei daca e legal sau nu.