Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, am inchiriat un spatiu comercial la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, am inchiriat un spatiu comercial la parterul unui ...

Buna ziua, am inchiriat un spatiu comercial la parterul unui bloc, iar in contractul de inchiriere nu am prevazut nimic legat de fatada exterioara,(unde era amplasata o reclama luminoasa a firmei agentiei imobiliare a proprietarului). Proprietarul pretinde o suma de bani pentru a pune reclama noastra si a o da jos pe a sa.
Intrebarea este, daca am inchiriat spatiul, nu intra si fatada exterioara? Nu este prevazuta vreo rezerva a proprietarului asupra acestei parti in contract.
Buna credinta nu il obliga sa ne dea voie sa desfasuram activitatea stipulata in contract (stomatologie), fiind de la sine inteles ca este nevoie sa isi retraga reclama?
Fata exterioara (peretii exterioari) este proprietatea comuna si doar asociatia de proprietari decide cum poate fi folosita.
Vorbiti cu asociatia de proprietari si daca va permite (cu chirie sau fara) o dati jos imediat pe a lui si opuneti pe a dumneavoastra.
Nu puteti pune nici macar o reclama mai jos fara acordul asociatiei. In plus unele primarii pretind o taxa pentru apermite amplasarea de sigle branduri reclame.
w_v_w_v, utilizator