Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, in urma succesiunii doi frati mostenesc o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, in urma succesiunii doi frati mostenesc o casa si ...

Buna ziua,
in urma succesiunii doi frati mostenesc o casa si un apartament. In situatia in care cei doi se inteleg, unul doreste apartamentul si celalalt casa, cum se stabileste valoarea bunurilor?
Multumesc!
Buna ziua!

In opinia mea, ar trebui sa mergeti la un notar in vederea realizarii partajului voluntar si iesirea din indiviziune.

Succes!
Multumesc frumos pentru raspuns dar ma interesa ce valoare li se atribuie imobilelor de genul: pretul din grila notarilor, pretul de piata sau pretul unei evaluari. Exista o regula de calcul?
pretul din grila. La valoarea de grillaa va sunt calculate taxele, dvs va puteti intelege la o sulta sau sa nu se plateasca sulta , dupa cum doriti.
gi-jane2, moderator
Eu vreau sa stiu cum este corect, ce prevede legea. Ma intereseaza pretul imobilelor in baza carora se calculeza aceasta sulta.
corect e sa le evaluati la pretul pietei... daca casa valoreaza 100 mii si ap 50 mii, cel care ramane cu casa, plateste sulta la diferenta.
daca va intelegeti sa partajati fara sulta, e treaba dvs.
daca nu stiti valoarea bunurilor, va da notarul valoarea de grila. Corect e oricum se inteleg partilr.
Daca nu se inteleg, mostenitoprii partajeaza in instanta si bunurile le evalueaza un expert numit de instanta
gi-jane2, moderator