Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum sotia primeste asigurare daca are venit? Buna, ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum sotia primeste asigurare daca are venit? Buna, M-am mutat ...

Cum sotia primeste asigurare daca are venit?

Buna,
M-am mutat recent in Romania cu sotia. Sotia nu lucreaza, insa are venit (dobanzi) din straintate in valorea la ~350 EUR lunar.
Deci undeva 2000 EUR pina la sfarsitul anului.

Din cate inteleg, nu pot sa o fac co-asigurata din cauza la acest venit. Iar plata contributiilor sociale va fi abia in anul urmator dupa depunerea declaratiei unice. In acest caz, cum devine persoana asigurata?

Multumesc
Prin incheierea uni contract de asigurare cu Casa de Sanatate.