Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurarea de sănătate Bună ziua! Sunt intr o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurarea de sănătate Bună ziua! Sunt intr o situație complicată si nu stiu carei ...

Bună ziua!
Sunt intr o situație complicată si nu stiu carei instituții sa ma adresez, poate ma puteti indruma, situatia sta in felul următor : sunt in concediu crestere copil, copil împlinește 2 ani in 10 august, eu sunt programata pentru o operație in 13 august 2024 Întrebarea mea este mai sunt asigurata in data de 13 august? Pot sa mi platesc asigurarea de sănătate pentru 1 lună?
Mulțumesc!
Pentru categoriile de persoane asigurate fără plata contribuției, calitatea de asigurat și drepturile de asigurare încetează în termen de 1 lună de la data la care persoanele nu se mai încadrează în aceste categorii de asigurați ....altfel spus, mai sunteti asigurata inca o luna de la data incetarii CCC.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc mult pentru lămuriri!