avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Important! Bună ziua ! De curând bunicul mi-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Important! Bună ziua ! De curând bunicul mi-a vândut mie casa dânsului ...

Bună ziua !
De curând bunicul mi-a vândut mie casa dânsului și eu i-am plătit-o, un contract de vânzare-cumpărare cu uzufruct viager. Doar că s-a trezit că nu e mulțumit de alegerea făcută și ar dori casa înapoi. Oare se mai poate schimba ceva ?
Dar cum aș putea să-i dau casa înapoi ? Actul acela de cesiune nu mă ajută în această privință ?
vindeti-i nuda proprietare, oricum trebuie sa va dea banii inapoi.
Vă mulțumesc frumos tuturor !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunica are uzufruct viager asupra unor proprietăți. se poate cumpăra acest drept? Adrian Jurca Adrian Jurca In ce conditii pot cumpara dreptul de uzufruct viager pe care il are bunica mea asupra unor proprietati? (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare intre tata si fiica bobota viorel bobota viorel ..Intentionez sa inchei un contract de vanzare-cumparare, intre mine si fica mea nelegitima,prin care sa-i transmit casa in care locuiesc,eu fiind singurul ... (vezi toată discuția)
Se poate vinde, ipoteca un imobil cu nuda proprietate?! Arsys Arsys Buna, Detin un apartament cumparat de la bunicii mei iar pe contractul de vanzare cumparare este trecut Nuda Proprietate si \\"Noi,vanzatorii, declaram ca ... (vezi toată discuția)