Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara Danemarca sau executare hot jud in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara Danemarca sau executare hot jud in Danemarca? ...

Pensie alimentara danemarca sau executare hot jud in danemarca??
Știe cineva care sunt pașii de urmat, eu având hotarere judecatoreasca emisa de o judecatoria din romania unde este stabilita cuantumul ei
Hotărârile judecătorești pronunțate într-un stat membru UE se recunosc în celelalte state membre fără a fi necesară vreo procedură specială.

O hotărâre judecătorească pronunțată într-un stat membru UE și care este executorie în statul în cauză este pusă în executare într-un alt stat membru atunci când, la cererea oricăreia dintre părțile interesate, a fost declarată executorie în statul respectiv.

Insa , exista un Acord între Comunitatea Europeană și Regatul Danemarcei privind competența judiciară, recunoașterea și executarea hotărârilor în materie civilă și comercială.
[ link extern ]