Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua . Am primit o amenda in baza OUG 195/2002 ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua . Am primit o amenda in baza OUG 195/2002 art. 142 ...

Buna ziua . Am primit o amenda in baza OUG 195/2002 art. 142 aliniatul N. Intr-adevar masina a fost parcata complet pe trotuar, dar pe acea portiune de trotuar oricum nu se circula pietonal. Oare se poate reclama acest lucru? In ;plus s-au pus amenzi doar pentru acea portiune de trotuar restul de trotuare din imprejurimi nu au fost sanctionati !!! Multumesc
Si daca nu circula pietoni, aveti dreptul sa parcati pe trotuar ?

Puteti reclama, e dreptul dvs constitutional de a adresa petitii institutiilor publice.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Parcarea pe trotuar este interzisa, este permisa doar in cazul in care administratorul drumului marcheaza trotuarul cu alveole de parcare.. Nu aveti ce sa reclamati, nu veti avea succes.