Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Facilități fiscale referitoare la cheltuieli privind ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Facilități fiscale referitoare la cheltuieli privind educația timpurie

Buna ziua,

As dori o lamurire cu privire la "Facilitățile fiscale referitoare la cheltuieli privind educația timpurie". Deducerea de pana la 1500 de lei.

Este OBLIGATORIE conditia in LEGE ca gradinita/cresa sa fie ACREDITATA ? Sau este o conditie pe care firma o aplica optional ?

Multumesc.

... Sumele achitate de contribuabil pentru plasarea copiilor angajaţilor în unităţi de educaţie timpurie, potrivit reglementărilor legale din domeniul educaţiei naţionale, dar nu mai mult de 1.500 lei/lună pentru fiecare copil;... se mentioneaza in lege.

In speta, pe cale de interpretare, trebuie sa fie acreditate.
As dori sa inteleg mai bine acest paragraf :
"Asadar , facilitatile cuprinse in Codul Fiscal se pot acorda pentru plasarea copiilor angajatilor in crese sau gradinite autorizate sa functioneze provizoriu sau acreditate. Angajatorului trebuie sa i se prezinte dovada autorizatiei de functionare provizorie sau acreditarii".
Va trebui sa solicitai cresei/gradinitei dovada ca unitatea de educatie timpurie este autorizata sa functioneze provizoriu sau este acreditata.

Adica, fotocopia autorizaţiei de funcţionare provizorie/acreditării.