Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Daca o persoana imi ridica un plic ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Daca o persoana imi ridica un plic recomandat cu ...

Buna ziua! Daca o persoana i-mi ridica un plic recomandat cu seria de pe buletinul lui, cu acte de la tribunal farà nici un drept, ma ales ca sotia lui face parte din dosar pot sa-i fac plangere penala.
Problema este la postas care a dat plicul altei persoane decat adresantul. Trebuia ca postasul sa va lase in cutia postala instiintare ca aveti de ridicat un plic recomandat si sa va prezentati la OP, sa-l ridicati.
da, puteti depune plangere la Politie/Parchet

Cornel Vasile a scris:

da, puteti depune plangere la Politie/Parchet

Daca depun plangerea penala, ce se poate intampla cu persoana care mi-a luat ,recomandata fara nici un drept dupa ce se dovedeste adevarul ,mai ales ca sotia lui este in proces cu mine si ea a instigat postasul sa-i dea recomandata care continea documente de la tribunal.
Violarea secretului corespondenţei se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

Cornel Vasile a scris:

Violarea secretului corespondenţei se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

La recursul civil care o sa-l am, pot ridica exceptia : sa-i spun judecatorului ca sotul persoanei impreuna cu persoana respectiva care este in proces cu mine mi-au luat plicul recomandat cu acte de procedura ,farà nici un drept, si sa fac dovada ca le-am facut si plangere penala pentru violarea secretului corespondentei ? As avea un avantaj?