Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie Apt-limitat MILITAR! Sunt militar , cu 15 ani ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie Apt-limitat MILITAR! Sunt militar , cu 15 ani vechime in servicu ...

Apt-limitat MILITAR!
Sunt militar , cu 15 ani vechime in servicu
In urma unor probleme medicale am fost declarat Apt limitat- Posibil ca la urmatoare vizita medicala sa fiu declarat inapt militar.
Exista posibilitatea sa iau pensie in acest caz. Din cate stiu eu am nevoie de cel putin 20 ani vechime efectiva (minim 10 ani vechime in serviciu) si care ar fi baza de calcul?
Si daca imi puteti spune va rog in cazul in care eu mai lucrez in pararel in alta parte ( contract pe 6h) daca de trece la vechimea efectiva?(pentru a putea strange mai repede acei 20 ani)?
Va multumesc anticipat!
Legea nr.223/2017
art.32
Au dreptul la pensie de invaliditate militarii, polițiștii și funcționarii publici cu statut special care și-au pierdut total sau cel puțin jumătate din capacitatea de muncă din cauza:
a) producerii unor accidente de muncă sau a unei boli contractate în timpul și din cauza îndeplinirii serviciului militar/serviciului, tuberculozei, neoplaziilor, schizofreniei și SIDA;
b) accidentelor sau bolilor care nu au legătură cu îndeplinirea serviciului militar/serviciului.

art. 39
(1) Cuantumul pensiei de invaliditate se stabilește conform prevederilor art. 29 și 30.
(2) Vechimea utilizată pentru calculul pensiei de invaliditate se stabilește potrivit prevederilor art. 23-27.
(3) La suma procentelor cuvenite pentru vechimea cumulată se adaugă, pentru fiecare an potențial, până la realizarea vechimii de 25 de ani prevăzute la art. 16 alin. (1) lit. b), următoarele procente:
a) 1% pentru invaliditate de gradul I;
b) 0,8% pentru invaliditate de gradul II;
c) 0,6% pentru invaliditate de gradul III.
[ link extern ]