avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Poate o firma radiata sa fie investigata?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Poate o firma radiata sa fie investigata?

Buna,
presupunem ca am un SRL care activeaza 2 ani si plateste impozit pe micro de 3%. Apoi firma se inchide.
Are dreptul ANAF sa faca control pe firma de exemplu peste un an dupa inchidere si sa zica ca trebuia sa fie platit impozit pe profit de 16% sau alte chestii de genul asta si sa puna responsabilitatea pe administrator?

Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 3 Iulie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: doron177 , utilizator 18:55, 3 Iulie 2024
Da, timp de cinci ani.
Pai unde vine controlul daca societatea nu mai există? Administratorul demult poate sa fie plecat peste hotare s.a.m.d

george-neagu a scris:

Da, timp de cinci ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sfaturi microintreprindere stofarius stofarius Buna ziua, Firma la care lucrez ma obliga sa imi fac microintreprindere pentru a imi mari salariul. Marirea este insa inexistenta deoarece presupune in ... (vezi toată discuția)
Srl publicitate FirmaSRL234 FirmaSRL234 Buna ziua. In cazul in care infiintez un SRL pentru incasarea banilor din publicitatea oferita pe diverse situri, dar nu am cheltuieli de administrare sau alte ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite srl pascaadryan pascaadryan buna ziua, as dori sa deschid o societate dar nimeni nu reuseste sa-mi raspunda clar la urmatoarele intrebari: 1)Ce taxe si impozite trebuie sa platesc ... (vezi toată discuția)