Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sfaturi microintreprindere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sfaturi microintreprindere

Buna ziua,

Firma la care lucrez ma obliga sa imi fac microintreprindere pentru a imi mari salariul. Marirea este insa inexistenta deoarece presupune in primul rand micsorarea cu 40% a actualului salariu care il am in CM.
Firma incearca sa ma tenteze cu "facilitati" de genul "noi infiintam societatea, iti facem contabilitatea, tu doar tai factura".

O intrebare este: la ce ar trebui sa fiu atent daca accept sa fac microintreprindere? Firma va fi practic pe numele meu dar daca ei se ocupa de aspecte financiare (contabilitate) si altele nu vreau sa ma trezesc cu surprize din partea lor.

De asemenea, daca peste 6 luni, sau un an de la infiintarea microintreprinderii, ma hotarasc sa plec la o alta firma, unde nu sunt conditionat de microintreprindere, si nu voi mai dori sa o utilizez, o pot desfiinta fara probleme?
stofarius, utilizator
stofarius a scris:

Buna ziua,

Firma la care lucrez ma obliga sa imi fac microintreprindere pentru a imi mari salariul. Marirea este insa inexistenta deoarece presupune in primul rand micsorarea cu 40% a actualului salariu care il am in CM.
Firma incearca sa ma tenteze cu "facilitati" de genul "noi infiintam societatea, iti facem contabilitatea, tu doar tai factura".

O intrebare este: la ce ar trebui sa fiu atent daca accept sa fac microintreprindere? Firma va fi practic pe numele meu dar daca ei se ocupa de aspecte financiare (contabilitate) si altele nu vreau sa ma trezesc cu surprize din partea lor.

De asemenea, daca peste 6 luni, sau un an de la infiintarea microintreprinderii, ma hotarasc sa plec la o alta firma, unde nu sunt conditionat de microintreprindere, si nu voi mai dori sa o utilizez, o pot desfiinta fara probleme?

Cred ca in primul rand ar trebui sa fi atent la actele contabile si sa platesti propriul contabil sau platindu-l pe cel ar firmei sa ai CIM cu el ,adica sa-l respunsabilizezi, ca altfel..........
Fiind firma ta vei putea sa o organizezi cum doresti. Dar de ce microintreprindere?Persoana fizica autorizata ce are?, sau srl?
Deasemenea tr. sa nu pierzi din vedere faptul ca tr. sa-ti platesti singur contributiile si impozitele ,deci sa incluzi in factura aceste cheltuieli, precum si plata serviciilor contabile, adica sa fii patron, altfel vei castiga foarte putin.
[quote] sa ai CIM cu el [/quote]

Ce inseamna exact acest lucru?

De ce micro si nu pfa. Pai am inteles ca la micro se plateste 2% impozit, pe cand la PFA se plateste 16% impozit. Apoi, infiintarea de micro tine de politica firmei la care lucrez. In ce ma priveste este o responsabilitate in plus de care eu nu am chef.

Multumesc,
Marius