Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Care este modalitatea legala pentru plata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Care este modalitatea legala pentru plata sultei ...

Buna seara! Care este modalitatea legala pentru plata sultei in urma succesiunii? Daca o tulpina nu are cont bancar, cum pot sa duc la indeplinire sentinta dispusa de instanta? Extrasul de banca face dovada platii sultei si poate fi folosita pentru a ridica sarcina asupra bunului imibil?
Multumesc!
Nu. Radierea sultei se face în baza declarației notariale a celui căruia ii datorați sulta, ca a primit banii.

raluk0207 a scris:

Nu. Radierea sultei se face în baza declarației notariale a celui căruia ii datorați sulta, ca a primit banii.

Daca una din tulpini a decedat si sulta i a fost pusa la dispozitie, cine da declaratie notariala pt a radia sulta la ANCPI?
Moștenitorii
raluk0207 a scris:

Moștenitorii

Multumesc pentru raspunsuri! Mostenitorii nu sunt de gasit si astfel suntem pusi in in posibilitatea de a incheia o posibila vanzare a bunului. Cum putem solutiona iesirea din indiviziune?
ZLili, utilizator