Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salutare, am si eu o intrebare, am construit o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salutare, am si eu o intrebare, am construit o copertina pe fatada ...

Salutare, am si eu o intrebare, am construit o copertina pe fatada unei cladiri care se situeaza la limita proprietatii, practic copertina este deasupra domeniului public,este suspendata ,fara stalpi de sustinere, este la inaltimea de 2.75m, am nevoie de vreo autorizatie? care sunt reglementarile in ceea ce priveste acest tip de constructie ? nu am gasit nimic concret. Multumesc!
Mergeti la primarie si intrebati.Ce descrieti dvs.nu se regaseste in vreo lege.
Deoarece se modifica fatada cladirii, este nevoie de autorizatie de ctie. de la primarie.
Legea 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții
[ link extern ]

Cititi si vedeti daca exista text in care va incadrati :
art. 11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
.....

In lege nu vezi gasi strict sintagma copertina ..