avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salutare, am si eu o intrebare, am construit o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salutare, am si eu o intrebare, am construit o copertina pe fatada ...

Salutare, am si eu o intrebare, am construit o copertina pe fatada unei cladiri care se situeaza la limita proprietatii, practic copertina este deasupra domeniului public,este suspendata ,fara stalpi de sustinere, este la inaltimea de 2.75m, am nevoie de vreo autorizatie? care sunt reglementarile in ceea ce priveste acest tip de constructie ? nu am gasit nimic concret. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:42, 5 Iulie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mergeti la primarie si intrebati.Ce descrieti dvs.nu se regaseste in vreo lege.
Deoarece se modifica fatada cladirii, este nevoie de autorizatie de ctie. de la primarie.
Legea 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții
[ link extern ]

Cititi si vedeti daca exista text in care va incadrati :
art. 11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
.....


In lege nu vezi gasi strict sintagma copertina ..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Izolare fata aprtamnet bloc - este necesara autorizatie de constructie? Selenus Selenus Buna ziua, intrucat programul de reabilitare termica este un mare chix, am hotarat sa analizez optiunea de placare cu polistiren a partii din fatada blocului ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de construire mirustefi mirustefi Buna! As dori sa stiu va rog daca pentru zugravitul fatadei exterioare a unei case in oras am nevoie de autorizatie de construire. Asta pentru ca am fost ... (vezi toată discuția)