avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 256 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demersuri reparare acoperiș. Vă rog să mă ajutați ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demersuri reparare acoperiș. Vă rog să mă ajutați legat de demersurile legale pentru repararea acoperișului. Locuiesc la ultimul etaj iar acoperișul este praf. Sunt dispusă să suport singură cheltuielile de înlocuire a invelitorii aferente apartamentului

Demersuri reparare acoperiș
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 19:36, 2 Noiembrie 2020
Sunteti sau nu intr-o asociatie de proprietari ?
Daca sunteti, doriti ca asociatia (administratorul) sa se ocupe de gasirea si alegerea firmelor care ar putea face lucrarea ? Asta presupunind ca platiti totul dvs. (desi legal e sa plateasca toti proprietarii).

Ca sa nu aveti probleme legate de autorizatii, trebuie sa respectati forma initiala a acoperisului.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Octombrie 2020
latka, utilizator
Da, este o asociație de proprietari. Însă până vor fi convinși să dea bani pentru acoperiș, eu nu pot locui în apartament că plouă. De aceea sunt dispusă să fac asta pe banii mei. Am nevoie ca cei de la primărie să îmi scrie negru pe alb că nu este nevoie de autorizații dacă respect forma acoperișului și inclusiv materialul care acoperă? Sau e suficienta legea?
E suficienta legea :
Articolul 11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
..................
b) reparații la acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora;
..................
[ link extern ]
@Bela79,
Pe acest forum am scris de mai multe ori care este procedura corecta in situatia expusa de catre dvs.
Am rugamintea sa incercati sa cautati, doar aici pe forum, postari privind efectuarea de lucrari de reparatie a hidroizolatiei terasei blocului.
Oricum, daca asociatia dvs. nu se implica (desi este obligata prin Lege sa faca acest lucru), sigur ca puteti sa va ocupati personal de tot ceea ce inseamna efectuarea unei asemenea lucrari, de la bun inceput, pana la receptia finala a lucrarii.
Daca nu gasiti postarile mele, va rog sa-mi trimiteti un mesaj privat si voi incerca sa va ajut.
Ma scuzati. Intreb si eu tot aici. Extinderea terasei cu pardoseala tip “deck” la un apartament cu gradin proprie in complex rezidential necesita autorizare?

latka a scris:

E suficienta legea :
Articolul 11
(1) Se pot executa fără autorizație de construire/desființare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistență și/sau aspectul arhitectural al construcțiilor, cu excepția cazurilor în care acestea se execută la categoriile de construcții prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b):
..................
b) reparații la acoperișuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimbă forma acestora;
..................
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Buna ziua, care sunt opțiunile de rezolvare a următoarei spete: ... edracaz edracaz Buna ziua, Care sunt opțiunile de rezolvare a următoarei spete: Casa din 1920 incadrata in clasa de Urgențe I, 4 proprietari (fără administrație), ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. locuiesc intrun bloc, care are 12 apartamente, 3 pe ... kssz kssz Buna ziua. Locuiesc intrun bloc, la care acoperisul este de tip casa, adica grinzi, si tigle ceramice, care este intro stare FF proatsa... Sa presupunem ca ... (vezi toată discuția)
Am schimbat ondulin ul de pe acoperișul balconului cu tabla ... Championss Championss Am schimbat ondulin ul de pe acoperișul balconului cu tabla și de la primărie am primit somație sa revin la ondulin ca asa este în proiect. Este corect ... (vezi toată discuția)